logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 15.05.2023.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в регіоні.

Епідемічна ситуація в області на минулому тижні залишалася стабільною, контрольованою, спалахи, групові захворювання на інфекційні хвороби не зареєстровані. Але ризики епідемічного ускладнення залишаються у зв’язку з безперервними руйнуваннями, пошкодженнями критичної інфраструктури. Через активні бойові дії в регіоні частина населених пунктів досі не отримують централізовану воду або отримують з перебоями, іноді – вже тривалий час, що ускладнює умови життєдіяльності населення. В першу чергу це стосується населених пунктів, наближених до лінії фронту.

Населенням при відсутності централізованої подачі води для питних цілей використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями тощо.

Моніторинг якості та безпеки води продовжується. За останній тиждень (08.05-14.05.2023) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної на об’єктах централізованого водопостачання (мережі):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 84 проби води.

За мікробіологічними показниками – досліджено 86 проб води.

В області у зв’язку з весняно-літнім періодом активовані профілактичні заходи, зокрема на системах водопостачання. Розпочато здійснення заходів дезінфекції об’єктів водопостачання (Білозерська, Дружківська, Краматорська громади), планується проведення в травні і в інших громадах. Не плануються такі заходи поки в Селидівській громаді, так як на теперішній час в районі Карлівської фільтрувальної станції відбуваються активні бойові дії та реєструються часті пошкодження електричних мереж та відсутність води в мережах.

Продовжується плідна взаємодія з підприємствами водопостачання, Держпродспоживлужбою області, аналізуються і результати виробничого контролю води. За тиждень 04-10.05.2023 в межах виробничого контролю досліджено на санітарно-хімічні показники 569 проб централізованої питної води, із яких 40 (7,0%) не відповідали нормативним вимогам, на мікробіологічні показники досліджено 257 проб, всі стандартні (інформація від Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області).

Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із громадських та приватних свердловин, колодязів, за зверненням власників), на звітному тижні досліджено:

За санітарно-хімічними показниками –8 проб води.

За мікробіологічними показниками – досліджено 8 проб води із громадських колодязів.

Результати досліджень аналізуються, надаються органам місцевого самоврядування, власникам установ, джерел нецентралізованого водопостачання тощо, при необхідності – з профілактичними пропозиціями.

В регіоні триває робота з облаштування, введення в дію, покращення роботи альтернативних джерел водозабезпечення, зокрема за рахунок встановлення очисних установок. На минулому тижні – 08.-14.05.2-23-  із альтернативних джерел водопостачання фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» досліджено 11 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 7 (63,6%) з перевищенням встановлених нормативів та 9 проб на мікробіологічні показники, із яких 4 не відповідала стандартам. За результатами досліджень вирішується питання призначення джерела – для питних цілей або побутових потреб.

Загалом з початку 2023 року із альтернативних джерел водозабезпечення фахівцями установи досліджено 104 проби води на санітарно-хімічні і 60 проб на мікробіологічні показники, із яких відповідно 68 (65,84) і 7 (11,79%) проби не відповідали встановленим нормативам; з урахуванням результатів досліджень вирішувалося питання призначення джерела – для питних потреб або технічних. Так, в м. Добропілля, після отримання позитивних результатів якості води із альтернативного джерела (громадська свердловина) були проведені роботи по заміні на очисній установці мембран на більш ефективні, після чого повторні дослідження не виявили відхилення за органолептичними, санітарно-хімічними і мікробіологічними показниками і воду з цього джерела стало можливим використовувати для питних цілей.

За результатами дозиметричного контролю установи гама-фон в Донецькій області знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 190 вимірів.

Фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжуються дослідження стану атмосферного повітря: протягом звітного тижня були проведені лабораторні дослідження 284 проб, із яких 6 (2,1%) не відповідали вимогам нормативного документа (Гігієнічні регламенти допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, затверджено Наказом Міністерства охорони здоров’я України №52 від 14.01.2020).

В межах участі в заходах функціональної підсистеми забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення Донецької області, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з представниками ДСНС після обстрілів ворогом 13.05.2023 ДП «Костянтинівський хімічний завод», виїхали на місце події для проведення дослідження атмосферного повітря на вміст шкідливих речовин. За результатами досліджень вміст шкідливих хімічних речовин в атмосферному повітрі житлової зони м. Костянтинівка знаходяться в межах гранично-допустимих концентрацій (ГДК), затверджених нормативним документом (Гігієнічні регламенти допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, затверджено Наказом Міністерства охорони здоров’я України №52 від 14.01.2020).

Результати досліджень від 13.05.2023:

- азот діоксид – 0,04-0,056 мг/м3 (ГДК- 0,2);

- ангідрид сірчистий-0,154- 0,281 мг/м3 (ГДК 0,5);

- формальдегід – 0,023-0,027 мг/м3 (ГДК 0,035);

- вуглецю оксид – 0,39-2,0 мг/м3 (ГДК 5,0).

Результати досліджень від 14.05.2023:

- азот діоксид – 0,037-0,039 мг/м3 (ГДК- 0,2);

- ангідрид сірчистий-0,104- 0,14 мг/м3 (ГДК 0,5);

- формальдегід – 0,027-0,032 мг/м3 (ГДК 0,035);

За інформацією начальника Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, лабораторія продовжує виконання моніторингу поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця району басейну річки Дон в тих пунктах, де це дозволяє оперативна військова ситуація. За результатами досліджень, в пробах води в деяких точках було виявлено залишки нафтопродуктів, що є результатом впливу військових подій; також визначається азотна група речовин– нітрати, нітрити, що сталося внаслідок руйнування очисних споруд у багатьох містах, але оцінка якості та безпеки річкової води Сіверського Дінця свідчить про можливість її використання для питних потреб після відповідної водопідготовки, оскільки стан води у річці в межах допустимих норм, є невеликі перевищення, але некритичні.

Здійснюються дослідження якості води водойм області і фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ». У продовж 08-13.05.2023 в межах м.м Дружківка, Краматорськ, Слов’янськ проводилися дослідження якості води р.Казений Торець (2 категорія), до якої скидаються господарчо - побутові стоки міськводоканалів і яка є правою притокою р.Сіверський Донець (1 категорія), яка у свою чергу є водною артерією Донбасу. Отримані результати лабораторних досліджень свідчать, що якість води в цій річці у всіх трьох містах не відповідає нормативу за санітарно-хімічними показниками, але за мікробіологічними показниками, що важливо, вода є безпечною.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net