logo Ukrainian flag
 
Щодо ситуації у галузі громадського здоров’я в Донецькій області станом на 18.07.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту, а також на виконання Комплексного плану заходів з профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду, що затверджений рішенням обласної комісії з питань ТЕБ та НС на позачерговому засіданні 23 червня, інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 18 липня 2022 року.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, у т.ч. лабораторний моніторинг, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних захворювань, зокрема гострих кишкових інфекцій, холери.

На теперішній час найважливішими ризиками ускладнення епідемічної ситуації в Донецькій області є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення підприємств інфраструктури снарядами, які почалися в області ще до початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. З активацією бойових подій в регіоні, майже щодня ворог продовжує активні постріли, руйнування, у т.ч. об’єктів життєзабезпечення населення, що викликає страждання населення, порушує не тільки питний режим, а також умови приготування, збереження їжі, дотримання правил особистої гігієни тощо.

За інформацією, яку ми отримаємо з офіційних та відкритих джерел комунікації, а також від фахівців відокремлених територіальних підрозділів нашої установи, які залишаються та продовжують професійну діяльність на території Донецької області, на 18.07.2022 в штатному режимі здійснюється водопостачання Добропільської, Білозерської, Шахівської, Криворізької територіальних громад, м.м. Добропілля, Бахмут, Соледар, Часів-Яр, більшої частини м. Краматорська. Новогродівська громада забезпечена питною водою цілодобово, але із-за недостатнього тиску у водомережі, вода подається населенню з перебоями. За графіком подається вода в м.м. Селидове, Українськ, с. Цукурине Селидівської громади, частково в старе місто м. Краматорська, селища Жовтневе, Мар’ївка, Городещино, Іванівка, мешканці м. Покровськ не отримують централізовану воду два дні на тиждень. Решта населених пунктів Черкаської територіальної громади (смт. Черкаське, села Новоселівка, Олександрівка), Слов’янської територіальної громади (смт. Билбасівка) та Миколаївської територіальної громади (села Малинівка та Рай-Олександрівка) через періодичне знеструмлення об’єктів водопостачання також отримують централізовану питну воду з перебоями.

Без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів Покровського, Краматорського, Бахмутського районів області (м.м. Торецьк, Слов’янськ, Дружківка, Сіверськ, Авдіївка, Мар¢їнка, Курахове, Красногорівка, Вугледар, смт. Нью-Йорк тощо), деякі тривалий час. Наприклад, в містах Мар’їнка та Красногорівка подача води, яка поступала по каналу від КП «Компанія «Вода Донбасу» в централізовану мережу водопостачання, припинена з 20 лютого, в м. Курахове та поряд розташованих селищах проточна вода відсутня з 21 лютого, в м. Торецьку - з 22 березня. За інформацією директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької обласної військової адміністрації, через обстріли ворога 16 травня були знеструмлені насосна станція третього підйому Південно-Донбаського водопроводу в Майорському та насосна станція першого підйому Південно-Донбаського водопроводу, що розташована в районі селища Василівка. В результаті без води залишилася частина Донецької області, яка була запитана від Південно-Донбаського водопроводу: Волноваська, Вугледарська, Маріупольська, Мар'їнська, Торецька та Авдіївська громади. Через знеструмлення об'єктів централізованого водопостачання не було можливості подати воду і в Лиманську громаду. Ситуація з забезпеченням води населення регіону погіршилася після пошкодження ворогом другого Донецького водогону, яке за повідомленням на сторінці Донецької військової державної адміністрації відбулося вранці 27 травня, мешканці Дружківки, Костянтинівки та ще 9 населених пунктів залишилися без води (вода декілька днів ще самопливом заповнювала мережу та була в окремих районах на низьких поверхах будинків, але згодом постачання припинилося). Керівники Донецької обласної військової адміністрації, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств водопостачання, інших відповідальних служб прикладали зусилля з ремонту та відновлення систем, підприємств інфраструктури Наприклад, останнього тижня в системі централізованого водопостачання м. Краматорську виконана складна система перемичок, внаслідок чого на селища, що розташовані у межах міста - Ясногірка, Шабельківка, 3 Олександрівка, Ясна Поляна - з 14.07.2022 року відновлене централізоване водопостачання. Але не всі роботи можуть бути виконані через активні постійні постріли агресора. Також продовження обстрілів призводить до загострення ситуації майже щодня.

Наразі напружена ситуація з централізованим водозабезпеченням населення виникла у Костянтинівській громаді, що є ризиком ускладнення епідемічної ситуації, який стає все більш актуальним на тлі підвищення температури повітря та загострення військової ситуації з продовженням руйнуванням систем водопостачання. Так 16 липня в результаті обстрілів пошкодження зазнав водопровідний вузол Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія Вода Донбасу» по вул. Абрамова - зруйновано один із трьох резервуарів чистої води, пошкоджені три насоси насосної станції, які подавали воду населенню багатоповерхової забудови лівобережної частини міста. З 13 липня призупинено роботу Білокузьмінівського водопроводу у зв'язку з проведенням ремонтних робіт, відновлювальні роботи на мережі водопостачання ще продовжуються. Правобережна частина міста Костянтинівка через відсутність подачі води з Другого Донецького водопроводу забезпечена централізованим водопостачанням частково, здійснюється підвезення технічної води населенню та об'єкти критичної інфраструктури, розклад руху спецтранспорту з технічною водою публікується на сайті Костянтинівської міської військової адміністрації, в інтернет-виданнях.

У зв’язку із проведенням активних бойових дій на території Святогірської територіальної громади у селах Долина, Краснопілля, Маяки та у зв’язку з постійними обстрілами села Хрестище цієї ж громади, централізована питна вода не подається. Така ж ситуація через постійні обстріли складається і у селах Новомиколаївка та Прелесне Черкаської територіальної громади.

При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення задіяні громадські та приватні колодязі, бювети, організований та здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу, тощо. Згідно інформації міського голови м. Селидове, з 4 липня для мешканців міст Селидове, Українськ та селища Цукурине розпочаті роботи по обладнанню нових свердловин, всього по Селидівській громаді передбачається додатково обладнати 10 свердловин. Аналогічна робота розпочата в м. Слов’янську по бурінню додаткових 4-х свердловин. В м. Дружківка населенню дозволили користуватися артезіанськими свердловинами міських лікарень. У Костянтинівці воду можна набрати із резервуарів котелень, біля під'їздів багатоповерхових будинків встановлюються поливальні крані, організоване підвезення технічної води, також частина населення використовує власні свердловини. Мешканцям Курахово запропоновано брати питну воду з резервних резервуарів фільтрувальної станції ДТЕК «Курахівська ТЕС». Мешканці м. Красногорівка для питних потреб використовують воду з бювету, який в 2021 році обладнала Мар’їнська військово-цивільна адміністрація, але вода в бювет подається тільки при наявності електропостачання, яке в місті періодично відсутнє через обстріли.Мешканцям Мар'їнки, які продовжують жити у важких воєнних умовах, за сприяння Мар'їнської міської військової адміністрації періодично доставляється питна бутильована вода. Бутильована вода також періодично доставляється волонтерами, гуманітарними місіями.

Також за інформацією КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, з середини березня постачальник хлору та хлорвмісних реагентів для обробки води відмовився від виконання договірних зобов’язань у зв’язку з небезпекою через бойові дії. Через це підприємство для обеззаражування води було вимушено більше використовувати перманганат калію, дезінфікуючи властивості якого нижчі. Міські підприємства водопостачання для дезінфекції води використовують хлор, де він ще залишився, а також гіпохлорит натрію та перманганат калію. У зв’язку з недоліком хлорвмісних реагентів для обробки централізованої питної води та превалюючим використанням перманганату калію та гіпохлориту натрію, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) останього тижня не визначений в пробах питної води в м.м. Бахмут, Добропілля, Покровськ, с.Ганнівка Добропільської громади, с. Добропілля Криворізьської громади, с. Первомайське Білозерської громади. Безпечність води, що надається населенню, знаходиться під постійним контролем підприємств водопостачання, а також фахівців нашої установи – ретельно проводиться аналіз мікробіологічної безпеки питної води, водночас мешканцям надаються рекомендації населенню щодо обробки та дезінфекції води в домашніх умовах, профілактики гострих кишкових інфекцій, холери, для чого використовуються всі джерела комунікації.

Також в Донецькій області разом з проблемами водозабезпечення, домівки мешканців залишаються без газу: за офіційною інформацією АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» у зв’язку з пошкодженням магістрального газопроводу та відсутності альтернативних джерел транспортування природного газу, починаючі з 14.00 години 23 травня 2022 року припинило розподіл природного газу своїм споживачам, крім мешканців Комарської та Олександрівської територіальних громад, які під’єднання до іншого джерела розподілу природного газу.

Постійно руйнується ворогом і мережа електропостачання, у зв’язку з чим з початку війни фахівці ДТЕК Донецькі електромережі не зупиняють аварійно-відновлювальні роботи. За офіційною інформацією підприємства за 16.07.2022, без світла залишаються мешканці 332 населених пунктів Донецької області, найскладніші напрями — Слов'янське, Авдіївське, Мар'їнське, Торецьке, Бахмутське. Але відновлювальні роботи ведуться щодня, про які ДТЕК Донецькі електромережі постійно інформує, лише за останню добу 18.07.2022 спеціалісти повернули світло для 6,5 тис. сімей українців у 6 населених пунктах Донецької області.

Щодо тимчасово окупованих територій, то складна гуманітарна ситуація, яка має ризик епідемічного ускладнення, згідно інформацій, що надходять, склалася в тимчасово окупованому Маріуполі. У місті через сильні опади вулиці затопило водою і нечистотами із забитих дощових зливів та каналізації. Про це 11 липня повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, також він 13 липня опублікував у своєму телеграм каналі відео, на якому жителі Маріуполя розповідають про відсутність водопостачання у Східному та Лівобережному районах, а 14 липня проінформував про пожежу на сміттєзвалищі. Про пожежі на сміттєзвалищі Маріуполя повідомляла ще 25 червня і Маріупольська міська рада. Викиди від спалювання відходів, які накопичились на сміттєзвалищі, можуть викликати отруєння населення через вдихання забрудненого атмосферного повітря. Як повідомляють 14 липня інтернет агенція «Вчасно» та ЕСПРЕСО, у Маріуполі гостра нестача медикаментів, жителям доводиться купувати ліки «з рук».

В такій напруженій ситуації у галузі громадського здоров’я, зокрема, з водо-, газо-, електрозабезпеченням населення регіону, з метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», навіть при активації бойових дій, продовжується спостереження за епідемічною ситуацією, лабораторний моніторинг, за результатами яких надаються пропозиції щодо профілактичних заходів, здійснюється санітарно-освітня робота.

За останній тиждень (11.07-18.07.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної (дослідження не проводилися на окупованих територіях та Торецькою, Слов’янською, Мар’їнською філіями у зв’язку з небезпекою фахівців через активні ворожі постріли):

- за санітарно-хімічними показниками – з мереж централізованого водопостачання -62, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 17 пробах, тобто 27,4%, По децентралізованому водопостачанню відібрано 5 проб, із яких 4 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 80% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води нормативним показникам ДСанПіН «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022, із систем централізованого водопостачання реєструвалися: в м. Добропілля- по каламутності від 1,2 гранично-допустимі концентрації (ГДК) до 1,5 ГДК, по каламутності -1,1 ГДК, по залізу загальному -1,1 ГДК. В м. Добропілля, с.с. Ганнівка, Рубіжне Добропільської громади, с.с. Добропілля, Первомайське Білозерської громади концентрація по сухому залишку спостерігалася від 1,7 ГДК до 3,2 ГДК. В резервуарі чистої питної води Покровського районного виробничого управління Білозерської громади загальна жорсткість води склала 2,6 ГДК, а по сульфатам майже 8 ГДК. В м. Покровську перевищення знову реєструвалися по сухому залишку - 2,6 ГДК і незначні по забарвленості - 1,02 -1,05 ГДК.

Згідно аналізам  вода з мереж централізованого водопостачання населених пунктів Покровської ОТГ  вважається технічною: на санітарно-хімічні показники досліджено 7 проб води, всі проби не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 по забарвленості, наявності хлору, в одній пробі ще і сухому залишку (3890 мг/дм³).

Щодо децентралізованого водопостачання, то перевищення нормативів спостерігалися в м. Дружківка, де загальна жорсткість становила 1,3 - 1,5 ГДК.

- за мікробіологічними показниками з мереж централізованого водопостачання відібрано 65 проб централізованої питної води і 5 проб з джерел децентралізованого водопостачання, всі без відхилень від нормативних вимог.

За всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи та служби, установи, надаються пропозиції з профілактиці.

З метою попередження виникнення інфекційних захворювань, пов’язаних з водним шляхом передачі, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в додаток до раніше здійснених санітарно-освітніх заходів, продовжували розповсюдження серед населення підготовлених пам’яток («Способи знезараження води в домашніх умовах», «Профілактика гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь»), а також пам’ятки з профілактики холери, яка підготовлена фахівцями ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Рекомендації з профілактики інфекційних захворювань також розміщені на сайтах органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, управлінь соціального захисту населення, підприємств водопостачання, в електронних газетах, соціальних мережах Facebook, Viber тощо. Також фахівці нашої установи звертали увагу органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, міськводоканалів на виконання раніше наданих пропозицій з облаштування пунктів розливу води, оснащення ємностей для зберігання води відповідними табличками «Вода питна», «Вода технічна» та термінами придатності води питної. При здійсненні моніторингових візитів та відбору проб питної води на об’єктах, в установах, закладах активно проводяться бесіди з профілактики захворювань, які можуть бути пов’язані з водним шляхом передачі.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» були проведені лабораторні дослідження 236 проб, із яких 6 мали перевищення максимально разових гранично допустимих концентрацій (ГДК) в м. Покровську по пилу (1,1 ГДК), по сажі (від 1,06 ГДК до 1,3 ГДК). В зв’язку з тим, що з 10 по 12 липня м. Селидове і ряд прилеглих населених пунктів були задимлені (вірогідно, із-за горіння споруд після потрапляння туди снарядів), там вперше з початку вторгнення агресора було зареєстровано перевищення максимально разової ГДК по ангідриду сірчистому, яка склала 2,3 ГДК.

Через обстріли російських військ продовжуються масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах регіону, які призводять до забруднення повітря, зокрема особливо небезпечними речовинами. Тільки з початку липня такі ситуації за офіційною інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, яке фіксує такі події, виникали в регіоні неодноразово:

- 1 липня російські окупанти обстріляли Часів Яр, зайнявся комбінат вогнетривів;

- 2 липня після удару окупантів на околиці Бахмутської громади, спалахнула пожежа на електропідстанції “Донбаська 750”;

- 3 липня внаслідок обстрілу російських «Градів» сталася пожежа на найбільшому в Європі Авдіївському коксохімічному заводі; стався удар по території Вуглегірської теплоелектростанції, внаслідок чого загорілися резервуари з мазутом, масштабна пожежа тривала понад добу;

- 5 липня зазнав масованого обстрілу з боку російських окупантів Слов'янськ, унаслідок атаки виникла пожежа на ринку площею 1200 кв.м;

- 7 липня російські війська завдали артилерійського удару по Авдіївському коксохімічному заводу;

- 8 липня окупанти завдали ударів по Вуглегірській ТЕС, знищили АЗС у місті Гірник та будівлю залізничного вокзалу в місті Часів Яр;

- 9 липня російські війська знову вдарили по Часовому Яру, знищивши багатоповерховий житловий будинок, через обстріли зафіксовані пошкодження молокозаводу та меблевої фабрики у Костянтинівці;

- 13 липня окупанти обстріляли завод з виробництва керамічної плитки у Слов'янську тощо.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

За 7-й тиждень літа в Донецькій області:

- Досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -9 (стічні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 77, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону;

- Зареєстровано хворих на гострі кишкові інфекції за тиждень -14, з них обстежено на холеру – 14, негативні; наростаючим підсумком з початку літа – зареєстровано хворих на ГКІ – 108, з них 94 обстежено на холеру, результат негативний.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net