logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на ранок 19 вересня 2022 року.

Ризиками ускладнення епідемічної ситуації в Донецькій області зберігаються через проблеми з виконанням профілактичних заходів мешканцями населених пунктів Донецької області у зв’язку з відсутністю газопостачання, крім 2-х громад, відсутністю або перебоями водо- та електроподачі. Це призводить до утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів, приготування їжі тощо. Через постійні обстріли в окремих населених пунктах іноді скрутний доступ до медичної допомоги. Обов’язкова евакуація мешканців неокупованих районів Донецької області на підставі Розпорядження Уряду України від 02.08.2022 № 679-р триває. За офіційною інформацією на неокупованій частині Донецької області залишилося 340-350 тис. мешканців.

Обласна військова адміністрація, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, відповідальні підприємства, служби, відомства, установи продовжують робити все можливе для покращення ситуації у галузі громадського здоров’я регіону, не дивлячись на проведення бойових дій, постійно ведуться роботи з відновлення електро- та водозабезпечення населення, але ворог не припиняє пошкодження та руйнування підприємств та мереж, ситуація постійно, майже щодня та навіть декілька разів за добу, змінюється.

При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення задіяні громадські та приватні колодязі, особливо в сільській місцевості, бювети, здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, встановлюються баки для розливу води, облаштовуються стаціонарні пункти розливу, альтернативні джерела водозабезпечення, здійснюється доставка води населенню національною поліцією, гуманітарними місіями, волонтерами тощо. Мешканці населених пунктів області активно бурять власні свердловини. В м. Курахове та селищах Дачне і Дальнє Курахівської територіальної громади видача питної води населенню організована через стаціонарні пункти, розроблено графік підвозу води. За сприянням міських військових адміністрацій та завдяки співпраці з працівниками поліції, попри активні бойові дії, за потребою здійснюється доставка населенню води, у т.ч. питної бутильованої; мешканцями також використовується вода з власних колодязів.

З метою альтернативного водозабезпечення мешканців розконсервовані свердловини, що були в наявності, також продовжується робота з облаштування нових джерел водопостачання.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззараження води, в основному використовує перманганат калію. На протязі останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Покровськ і м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО), здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. Необхідно відмітити, що якість води в нових пробурених свердловинах найчастіше не відповідає встановленим нормативам по санітарно-хімічним показникам і таку воду можливо використовувати тільки для технічних цілей. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська, Лиманська).

За останній тиждень (12.09 - 18.09.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджена 38 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 11 пробах, тобто 28,98%, що на 9,9% менше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля (із 5 досліджених проб всі з перевищенням нормативних показників): рівень каламутності - від 2,1 до 2,4  гранично - допустимої концентрації (ГДК); залізо загальне - 1,6 ГДК; вміст сухого залишку на рівні 2,6 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Покровськ (відібрано на дослідження 1 проба води, яка не відповідала нормативним вимогам): забарвленість - перевищення нормативу в 1,23 рази; сухий залишок - 2,75 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній.

м. Селидове (із 14 досліджених проб -5 з перевищенням встановлених нормативів): рівень каламутності – від 1,8 до 2,06 ГДК, у т.ч. в м. Українськ рівень каламутності перевищив норматив у 3,4 рази, а по залізу загальному в 1,2 рази.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

За мікробіологічними показниками – досліджено 39 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 2-х пробах, тобто 5,1%, що на 0,5 % менше в порівнянні з попереднім тижнем. Всі перевищення реєструвалися в м. Покровськ: в 100см3 були виявлені загальні колі-форми і E.Coli (при нормі відсутність).

Воду з такими мікробіологічними показниками без попереднього її кип’ятіння або обеззараження вживати не можна.

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники досліджено 11 проб води, із яких 9 з перевищенням нормативів, що становить 81,8%, знову спостерігається зростання в порівнянні з минулим тижнем на 4 % (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Дружківка – (відібрано на дослідження 8 проб води, всі не відповідають вимогам): рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 1,2 до 9,7 раз, нітрати - від 1,2 до 3,1 ГДК, хлориди - від 1,03 до 2,36 ГДК, залізо загальне - 3,05 ГДК;

м. Покровськ - (відібрано на дослідження 1 проба води, яка не відповідала нормативним вимогам): рівень загальної жорсткості перевищив норматив у 2,1 рази, сухий залишок - 2,4 ГДК, сульфати – 1,9 ГДК.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

На мікробіологічні показники досліджено 10 проб води, без перевищень (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Про якість води, що надається наразі до населених пунктів, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування продовжують інформувати населення, надаються профілактичні рекомендації, у т.ч. по обробці води в домашніх умовах, підготовлені і розповсюджуються відповідні пам’ятки тощо. Продовжують фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» і дезінфекційні заходи, зокрема за рахунок отриманих засобів ОАSIS та Aquatabs. Наприклад, за останній тиждень проведена дезінфекція запасних ємностей для зберігання питної води в ряді закладів охорони здоров’я області, центрах для ВПО (амбулаторії № 3 КНП «ДЦПМСД» м.Добропілля, КНП «ЦПМСД» м. Білозерськ, КНП «БЛІЛ Костянтинівської міської ради», КЗ «Центр обліку бездомних осіб та будинок нічного перебування Костянтинівської міської ради», Костянтинівському закладі загальної середньої освіти №8, тощо). В містах Краматорську, Костянтинівка дезінфікуючі таблетки Aquatabs надавалися мешканцям для дезінфекції води в індивідуальних та громадських колодязях, де лабораторні дослідження підтверджували цю необхідність. Продовжуються активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 76 проб, без перевищень нормативних показників.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Через ризик ускладнення ситуації приділяється підвищена увага попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net