ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії страждають умови життєзабезпечення населення, зберігаються напруженість та ризики ускладнення епід.ситуації у зв’язку з безперервними руйнуваннями, пошкодженнями критичної інфраструктури (підприємств водо-, газо- та теплопостачання, ліній електропередачі тощо).
За офіційною інформацією ДТЕК Донецькі електромережі станом на 19.02.2023 без електропостачання залишаються 136 населених пунктів області, де фахівці не мають доступу до проведення робіт. Опалювальний сезон продовжується у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах, мешканці 11 територіальних громадах, які наближені до лінії фронту і де у зв’язку з цим відсутня можливість ремонтних робіт, залишаються без газу та централізованої подачі тепла.
Найбільш напружені бої на території області зараз точаться в Бахмуті, Вугледарі, Авдіївці, Мар’їнці та поряд розташованих населених пунктах, що призводить до гуманітарної кризи в них. Тривалий час живуть в стані складної гуманітарної ситуації мешканці Бахмуту. За офіційною інформацією на території Бахмутської міської територіальної громади внаслідок військової агресії російської федерації проти України станом на 14.02.2023 пошкоджень зазнали 4291 житлові будинки: 381 багатоквартирних (або 56,5%) та 3910 (або 24,9%) приватних. Органи влади, ДСНС, волонтери продовжують підтримку населення області. На минулому тижні Екіпаж «Білий янгол» вивіз 100 відсотків дітей з Вугледара, в місті лишається понад 300 дорослих, які відмовляються покидати рідне місто. Страждають від обстрілів ворога і соціальні об’єкти: минулого тижня у Часів Ярі від обстрілів постраждала будівля гуманітарної місії «Проліска», співробітники якої доставляли допомогу мешканцям Бахмута.
У звільнених населених пунктах Святогірської, Лиманської громад продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру. На території Святогірської громади продовжуються роботи з обстеження житлових будинків, відновлення електропостачання населених пунктів та підключення до мережі Інтернет. На теперішній час без електропостачання залишається с. Адамівка Хрестищенського старостинського округу. Решта населених пунктів Хрестищенського та Маяківського старостинських округів Святогірської ОТГ забезпечена електроенергією на 80-100 відсотків.
Через пошкодження критичної інфраструктури найбільш складна ситуація в області, яка має негативний вплив на життєзабезпечення населення та несе ризики епідемічного ускладнення, склалася з постачанням якісної та безпечної питної води.
16.02.2023 о 2250 в зв’язку з аварійною ситуацією була знову припинена подача централізованої води від Карлівської фільтрувальної станції, але 18.02.2023 вдалося відновити роботу станції. Такі систематичні відключення станції негативно впливають на якість води, яка подається до м.м. Селидове, Покровськ, Добропілля та інших, що підтверджується результатами лабораторних досліджень питної води.
На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися значна частина населених пунктів. На даний час без подачі централізованої питної води знаходяться окремі населені пункти.
Населенням, при відсутності централізованої подачі води для питних цілей, використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, волонтерами, гуманітарними місіями тощо. Активно ведуться і не припиняються роботи з облаштування альтернативних джерел водопостачання. У Костянтинівці та Покровську планують додатково пробурити ще 7 свердловин для забору технічної води, на це з бюджетів обох міст витратили трохи більше мільйона гривень. Свердловини мають з'явитися до кінця року, а одну з них у Покровську підрядник зобов'язався пробурити до 31 березня. Для реалізації проєктів з пошуку альтернативних джерел водопостачання 14 лютого відбулась зустріч керівництва Покровської МВА з представниками французької благодійної організації «Solidarités International», яка надає підтримку населенню громади. В Селидівську громаду від благодійного фонду “Янголи Спасіння” доставлено гуманітарну допомогу у вигляді 20 генераторів потужністю 3,3 кВт які будуть надані головам ОСББ. Це буде сприяти безперебійній роботі альтернативних джерел (свердловин) під час відсутності електропостачання, які подають воду до багатоквартирних будинків. На даний час Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» продовжує проводити ремонтні роботи по заміні 700 м водоводу на ділянці від водозабору «Золотий колодязь» до м Добропілля.
Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання, за результатами лабораторних досліджень визначалося їх призначення: частина використовується для питних потреб, частина – для технічних. З початку 2023 року з альтернативних об’єктів водозабезпечення нашою установою було досліджено 29 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 21 (72,4%) не відповідали встановленим нормативам і 22 проб на мікробіологічні показники, із яких 1 (4,5%) була нестандартна.
За останній тиждень (13.02-19.02.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної на об’єктах централізованого водопостачання:
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 67 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 10 пробах, що становить 14,9%, що на 25,1% менше попереднього тижня.
- За мікробіологічними показниками – досліджено 68 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 1 пробі, що становить 1,5%, що на 4,5% менше попереднього тижня.
- Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із громадських та приватних свердловин, колодязів, за зверненням власників)
За санітарно-хімічними показниками – досліджено 2 проби води у двох містах-усі з перевищенням встановлених нормативів. За мікробіологічними показниками нецентралізована вода не досліджувалася.
Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 65 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 191 вимір.
За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною, спалахи інфекційних хвороб не зафіксовані. |