logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 23.01.2023.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію у Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість та ризики ускладнення.

За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною, спалахи інфекційних хвороб не зафіксовані. Але ризики ускладнення епідемічної ситуації через проблеми з життєзабезпеченням населення залишаються. В частини населених пунктів області через руйнування ворогом критичної інфраструктури вже тривалий час відсутні або нестабільні подача води, електроенергії, газу, зв'язок, що ускладнює умови життєзабезпечення населення та має ризики епідеміологічного ускладнення. Постійних обстрілів зазнають лінії електропередачі. Від російських атак постійно страждають об’єкти водопостачання всіх районів області, у найважчому стані система водопостачання в Бахмутському, Волноваському, Покровському районі. Ворог не припиняє щоденні обстріли території Донеччини, у т.ч. об’єктів критичної інфраструктури, що призводить до ускладнення гуманітарної ситуації:

- Карлівська фільтрувальна станція, в якої через пошкодження обстрілами від насосної першого підйому працює тільки один водовід, 20 січня в котрий раз була знову знеструмлена, без централізованого водопостачання залишалося населення Селидівської, Покровської та частина Добропільської громад, на теперішній час після ремонту водопостачання почало поступово відновлюватися.

- 20 січня у зв’язку з аварійним відключенням електроенергії зупинене водозабір у селищі Маяки, через що водопостачання фільтрувальної станції, яка обслуговує окремі мікрорайони Слов’янську (мікрорайони Лісний, Привокзальний, Лимани, Залізничний, «Монголія», Молодіжний), не здійснювалося. Водопостачання було відновлено вночі 21 січня.

- 20 січня через бойові дії припинено подача води водоводом з водопідкачувальної станції «Біла Гора» у Костянтинівці, централізоване водопостачання відсутнє приблизно у 30% мешканців.

Через пошкодження критичної інфраструктури, на теперішній час в області найбільш складна ситуація, яка негативно впливає на гуманітарну ситуацію, це проблеми з постачанням води. На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися частина населених пунктів. На теперішній час окремі населені пункти області отримують централізовану воду не стабільно, за графіком.

Але постійно прикладаються зусилля для забезпечення мешканців області водою. Попри постійним обстрілам та атакам ремонтні роботи на комунікаціях здійснюються майже на всій території області. Поповнення обладнання водоканалів продовжується, у т.ч. на минулому тижні:

- Були завершені ремонті роботи фільтрувальної станції на ВНС №12 м. Мирнограду, з 18 січня подача води відновлена.

- 17 січня Місія Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні здійснила чергову поставку гуманітарної допомоги та надала Краматорському Водоканалу матеріали для заміни магістрального водопроводу, який забезпечує питною водою всю центральну частину міста. Це дозволить забезпечувати безперебійним централізованим водопостачанням населення, а також об’єкти соціальної сфери та котельні, які надають тепло.

- КП «Словміськводоканал» прокладає нові силові кабелі до очисних споруд, які неодноразово були пошкоджені внаслідок бойових дій, починаючи ще з 2014 року; загалом буде замінено 3 кілометри основного та резервного кабелю, що забезпечить стабільне функціонування об’єкту критичної інфраструктури. Це стало можливим завдяки допомозі Міжнародного комітету Червоного Хреста.

При відсутності централізованої подачі води населенням використовуються громадські, власні колодязі та свердловини. В області продовжуються роботи з облаштування альтернативних джерел водопостачання. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання, частина яких призначена для питних потреб, частина – для технічних. З початку 2023 року з альтернативних об’єктів водозабезпечення нашою установою було досліджено 11 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 8 не відповідали встановленим нормативам і 11 проб на мікробіологічні показники, із яких 1 проба не відповідала встановленим нормативам.

Обласні та міські органи самоврядування, задіяні відомства, установи, підприємства приймають необхідні заходи з покращення життєзабезпечення мешканців області. Тих, хто залишився на територіях області, також підтримують працівники ДСНС, гуманітарні місії, волонтери. Нещодавно БФ «Старе місто Луцьк» доставила до Курахівської громади гуманітарну допомогу, у т.ч. фільтри для води, генератори. Для підтримки населення в населених пунктах області облаштовані пункти незламності, обладнання яких постійно покращується. Минулого тижня пункти незламності Слов’янська отримали газові обігрівачі, які передав благодійній фонд «Сплаченість врятувати світ».

ДТЕК Донецькі електромережі продовжує відновлення пошкоджених ліній елекропостачання. Через постійні бойові дії без електропостачання станом на 21.01.2023 залишаються 101 населений пункт, де фахівці енергокомпанії не мають доступу до проведення робіт. Попри постійні бойові дії, перебої з електроенергією та вкрай важкі умови праці продовжують ремонтні роботи і працівники АТ «Донецькоблгаз». Регіон довго був без газу, оскільки ще у травні 2022 року ворог обстріляв та пошкодив магістральний газопровід, це призвело до перебоїв у роботі підприємств критичної інфраструктури, а мешканці області були позбавлені елементарних гуманітарних умов життя. Нині завдяки успіхам Збройних Сил України та сміливості газовиків в оселі Донеччини повертається тепло. На теперішній час фахівцям АТ «Донецькоблгаз» вже вдалось відремонтувати ділянку загальною протяжністю понад 600 км на території Донецької області, що дало можливість відновити постачання для 200 тис. сімей та 138 котелень. За інформацією голови Держспецзв’язку, через безперервні атаки російської федерації на інфраструктуру України, найгірша ситуація з мобільним зв’язком саме в Донецькій області.

Опалювальний сезон з початку листопаду продовжується у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах, мешканці 11 територіальних громадах, які наближені до лінії фронту і де у зв’язку з цим відсутня можливість ремонтних робіт, залишаються без газу та централізованої подачі тепла. В громадах з відсутнім централізованим опаленням встановлюють генератори, населенню безкоштовно доставляють паливну деревину, паливні брикети, доставляють «буржуйки», вугль, дрова, закупають електрообігрівачі тощо. Всі міста регіону облаштували пункти незламності.

Найбільш критична гуманітарна ситуація щодо забезпеченню водою, теплом, світлом, газом, як і раніше, залишається на північній та східній частинах області, де йдуть активні бої, а комунікації проходять вдовж лінії фронту – в Бахмуті, Мар'їнці, Красногорівці, Великоновосілівці, Вугледарі, Авдіївці, Торецьку, Сіверську, Соледарі та інших населених пунктах вказаних громад. У вказаних громадах є також проблеми логістичних шляхів, медичного забезпечення мешканців. Але частина мешканців в перелічених населених пунктах ще залишаються попри заклики до обов’язкової евакуації (крім Мар'їнки, де було евакуйовано 100% населення).

У звільнених населених пунктах Донецької області продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру. Нещодавно у селищі Богородичному поряд зі Святогірськом  відновлювали газорозподільну станцію і газопровід.

За останній тиждень (16-22.01.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 57 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 15 пробах, що становить 26,3 %,

За мікробіологічними показниками – досліджено 61 проба води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 4 пробах, що становить 6,6%

З альтернативних джерел водопостачання минулого тижня досліджено 2 проби води на санітарно-хімічні і мікробіологічніпоказники, перевищення реєструвалися по санітарно-хімічним показникам, де показник по загальній жорсткості перевищував норматив у 1,2,- 1,9 рази.

Всі результати досліджень, які не відповідають нормативним вимогам, надані органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавленим службам, установам, власникам джерел нецентралізованого водопостачання, при необхідності здійснені профілактичні пропозиції. За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, мікробіологічні дослідження централізованої води питної, які здійснюються підприємствами водопостачання в межах відомчого контролю, минулого тижня без відхилень від нормативних вимог.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 65 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 149 вимірів.

Працівники ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» для виконання завдань Міністерства охорони здоров’я України на особливий період продовжують плідну співпрацю з органами обласного, місцевого самоврядування, моніторингові, дезінфекційні та санітарно-освітні заходи.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net