logo Ukrainian flag
 
Щодо санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 25.07.2022

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту, а також на виконання Комплексного плану заходів з профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду, що затверджений рішенням обласної комісії з питань ТЕБ та НС на позачерговому засіданні 23 червня, інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 25 липня 2022 року.

На теперішній час, як і раніше, найважливішими ризиками ускладнення епідемічної ситуації є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення підприємств інфраструктури снарядами, що ускладнює умови життя мешканців населених пунктів Донецької області, в деяких через тривалу відсутність подачі питної води, газу, світла, на фоні літній спеки виникла гуманітарна криза, що несе ризики ускладнення епідемічної ситуації.

За інформацією, яку ми отримаємо з відкритих джерел комунікації, а також від фахівців відокремлених територіальних підрозділів нашої установи, які залишаються та продовжують професійну діяльність на території Донецької області, на 25.07.2022 в штатному режимі здійснюється водопостачання м. Добропілля, Соледар, Часів-Яр, с.с. Зоряне, Желанне, Олександропіль Мар’їнської територіальної громади, населених пунктів Сергіївка, Андріївка та Роганське Андріївської територіальної громади. Зараз, як і раніше, краще стан водозабезпечення мешканців сільських населених пунктів області, де в наявності облаштовані громадські колодязі.

Тривалий час без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів регіону Покровського, Краматорського, Бахмутського районів (м.м. Торецьк, Слов’янськ, Дружківка, Сіверськ, Авдіївка, Мар¢їнка, Курахове, Красногорівка, Вугледар тощо). У зв’язку із проведенням активних бойових дій на території Святогірської територіальної громади у селах Долина, Краснопілля, Маяки, Хрестище централізована питна вода не подається. З минулого тижня припинено централізоване водопостачання у с. Олександрівка, смт. Черкаське, с.с. Новомиколаївка, Прелесне через пошкодження всіх трансформаторних підстанцій, які забезпечували подачу питної води мешканцям Черкаської територіальної громади. Напружена ситуація з питною водою продовжується і в місті Костянтинівка. Подача води на лівобережну частину міста припинена з 16 липня через пошкодження насосної станції на вул. Абрамова, більша частина мешканців правобережної частина міста перебувають без централізованої води з 27 травня після знеструмлення Другого Донецького водопроводу (частина мешканців правобережжя міста отримують централізовану воду з Білокузьмінівського та Білогірського водоводів, но це тільки 10-15% населення міста). За графіком подається вода в частину домівок старого міста Краматорську, с.с. Малотаранівка, Жовтневе, Мар’ївка Олександрівської селищної громади, с.с. Городещино, Іванівка, м. Гірник, смт. Курахівка, Гостре Курахівської громади тощо. Через постійні обстріли та знеструмлення об’єктів водопостачання періодично припиняється водопостачання в смт. Билбасівка Слов’янської територіальної громади,  села Малинівка та Рай-Олександрівка Миколаївської територіальної громади.

Але ситуація продовжує загострюватися майже щоденно. Тільки протягом останнього тижня сталися події:

- 21 липня 2022 року в результаті обстрілу російських окупантів був пошкоджений каналізаційний колектор у Бахмуті;

- 22 липня під удар окупантів потрапили 17 населених пунктів області: міста Авдіївка, Бахмут, Красногорівка, Мар’їнка, Сіверськ, Соледар, Торецьк, Костянтинівка, смт. Билбасівка, Південне, Північне, села Андріївка, Гришине, Дачне, Павлівка, Федорівка, Ягідне; зруйновано та пошкоджено 58 цивільних об’єктів, у т.ч. резервуар питної води,  газорозподільна труба, електроопора;

- 24 липня за інформацією КП «Бахмут-Вода» було пошкоджено електропостачання насосного устаткування Красносільського водозабору, який постачає воду до Західного резервуару та Кліщіївського водозабору, через що зупинено постачання води до Західного мікрорайону, Нового мікрорайону, району "Посьолок Цветмет", частково - Центральної частини міста Бахмут, в райони "Собачовка" та "Будьоновка", села Хромове (1, 2 відділення), с.с. Опитне, Кліщіївка, Андріївка, Іванград Бахмутського району;

- 24 липня у зв’язку з пошкодженням Карловської фільтрувальної станції в результаті бойових дій, припинялася подача води до м.м. Білецьке, Білозерське, Селидове, Покровськ Покровського району, відновлено після ремонту 25.07.2022.

Загалом, російське вторгнення завдало критичної шкоди водній інфраструктурі Донбасу. Про це йдеться в опублікованому Bellingcat дослідженні. На основі супутникових знімків фахівці зробили висновок, що в регіоні перестала функціонувати система водопостачання, яка забезпечувала питною водою 4 мільйони людей. Систему каналів та трубопроводів пошкоджено внаслідок багатомісячних обстрілів. У результаті через російську агресію майже весь регіон відрізаний від основних комунальних послуг - електропостачання, водопостачання, каналізація (https://ecopolitic.com.ua/ua/news/nazvani-kljuchovi-naslidki-vijni-dlya-dovkillya-ukraini-za-tizhden-dajdzhest/).

При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення задіяні громадські та приватні колодязі, бювети, організований та здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу, тощо. У Костянтинівці воду можна набрати із резервуарів котелень, біля під'їздів багатоповерхових будинків встановлюються поливальні крані, організоване підвезення технічної води, у частини населення є свердловини. Мешканцям Курахово запропоновано брати питну воду з резервних резервуарів фільтрувальної станції ДТЕК «Курахівська ТЕС». Мешканці м. Красногорівка для питних потреб використовують воду з бювету, який в 2021 році обладнала Мар’їнська військово-цивільна адміністрація, але вода в бювет подається тільки при наявності електропостачання, яке в місті періодично відсутнє через обстріли.

Згідно інформації міського голови м. Селидове, з 4 липня для мешканців міст Селидове, Українськ та селища Цукурине розпочаті роботи по обладнанню нових свердловин, всього по Селидівській громаді передбачається додатково обладнати 10 свердловин, на сьогоднішній день пробурені 5 свердловин. Аналогічна робота розпочата в м. Слов’янську, на сьогоднішній день пробурені 2 свердловини, іде прокачка води, по додатковим двум роботи ще не закінчені. В м. Дружківка з метою пошуку альтернативних джерел водопостачання міською військовою адміністрацією спільно з фахівцями КП «Компанія «Вода Донбасу» проінспектовано свердловини Райського водозабору. Результати інспектування опрацьовуються спеціалістами, розраховується очікуваний дебіт, можливості відновлення роботи водозабору. Наразі в межах території громади знайдено свердловину з високим дебітом, демонтоване старе обладнання, проводиться закупівля нового обладнання. Разом з тим проводиться консультації зі спеціалістами щодо буріння свердловин з задовільною кількістю та якістю води, пошук підрядних організацій. Також населенню дозволили користуватися артезіанськими свердловинами міських лікарень. В Добропільській, Криворізьській, Білозерській громадах місцевими органами самоврядування були визначені альтернативні вододжерела для водозабезпечення населення в особливий період.

Підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів для обробки води через порушення постачальником договірних зобов’язань у зв’язку з небезпекою через бойові дії, підприємство для обеззаражування води використовує перманганат калію, гіпохлорит натрію, останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) не визначений в досліджених фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» пробах питної води в м.м. Бахмут, Добропілля, Покровськ, с.Ганнівка Добропільської громади, с.Добропілля Криворізьської громади, с.Первомайське Білозерської громади.

Домівки мешканців Донецької області залишаються без газу з 23 травня у зв’язку з пошкодженням магістрального газопроводу та відсутності альтернативних джерел транспортування природного газу (офіційна інформація АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ»). Постійно руйнується система електропостачання. За інформацією ДТЕК Донецькі електромережі, станом на 23.07.2022 без світла залишаються мешканці 326 населених пунктів Донецької області, найскладніші напрями - Слов'янське, Авдіївське, Мар'їнське, Торецьке, Бахмутське. Але відновлювальні роботи ведуться щодня, про які підприємство постійно інформує. Лише за останній тиждень спеціалісти повернули світло в оселі 58 504 родин у 80 населених пунктах Донецької області.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, у т.ч. лабораторний моніторинг, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні гострих кишкових інфекцій, у т.ч. холери. За останній тиждень (18.07-24.07.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

- за санітарно-хімічними показниками – з мереж централізованого водопостачання -46, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 16 пробах, тобто 37,8%, в порівнянні з минулим тижнем процент відхилень збільшився майже на 10%. По децентралізованому водопостачанню відібрано 3 проби, із яких 2 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 66,7% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води нормативним показникам ДСанПіН «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022, із систем централізованого водопостачання реєструвалися:

- в м. Добропілля - по каламутності - від 1,2  гранично-допустимі концентрації (ГДК) до 1,4 ГДК, по забарвленості 1,1 ГДК, по залізу загальному 1,1 ГДК (перевищення осталися на рівні минулого тижня);

- в м. Добропілля, с.с. Ганнівка, Рубіжне Добропільської громади концентрація по сухому залишку спостерігалася від 1,7 до 2,7 ГДК (перевищення осталися на рівні минулого тижня);

- в с. Добропілля Криворізьської громади, с. Первомайське, резервуарі чистої питної води Покровського РВУ Білозерської громади - концентрація по сухому залишку становила від 1,7 до 3,2 ГДК, а в резервуарі чистої питної води Покровського РВУ Білозерської громади концентрація по сульфатам доходила майже до 8 (перевищення осталися на рівні минулого тижня);

- в м. Покровську перевищення реєструвалися по забарвленості від 1,02 до 1,06 ГДК і по сухому залишку - 2,6 ГДК (перевищення осталися на рівні минулого тижня).

Щодо децентралізованого водопостачання, то перевищення нормативів спостерігалися в м. Дружківка, де загальна жорсткість становила від 1,3 до 2 ГДК. В питної воді в м. Дружківка, яка привозиться населенню з резервуару №4, концентрація по загальній жорсткості води досягала 1,5 ГДК.

- за мікробіологічними показниками з мереж централізованого водопостачання відібрано 53 проби питної води, без відхилень. З джерел децентралізованого водопостачання відібрано 3 проби, з відхиленнями 2, що складає 67%. Перевищення реєструвалися в свердловинах приватних садиб в м. Дружківка, де були виявлені загальні коліформи і ентерококи в 100см3 (при нормі-відсутність), що має епідемічний ризик, проведені бесіди з мешканцями, надані рекомендації.

За всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи та служби, установи, надаються пропозиції щодо покращення ситуації.

На виконання рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 20.06.2022 (протокол №7) до органів місцевого самоврядування Донецької області нашими фахівцями були направлені листи про готовність фахівців територіальних підрозділів ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» прийняти участь (за залученням) в обстеженні альтернативних джерел водопостачання та проведенні лабораторних досліджень води.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня були проведені лабораторні дослідження 175 проб, із яких одна – в м. Селидове - мала перевищення максимально разової ГДК по ангідриду сірчистому в 1,2 рази. Але забруднення довкілля Донеччини внаслідок активних бойових дій продовжується. За офіційною інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 20 липня, через пожежі пошкоджена велика площа лісу на території Національного природного парку «Святі Гори» (понад 9000 га). За даними Державної екологічної інспекції, сума збитків за забруднення атмосферного повітря внаслідок лісових пожеж на території Донецької області після російських ракетно-бомбових ударів становить понад  91 млрд. гривень.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

За 8-й тиждень літа (3-й тиждень липня) в Донецькій області:

- Досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -11 (стичні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 88, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону;

- Зареєстровано хворих на гостри кишкові інфекції за тиждень -13, з них обстежено на холеру – 13, негативні; наростаючим підсумком з початку літа – зареєстровано хворих на ГКІ – 121, з них 107 обстежено на холеру, результат негативний.

Фахівці нашої установи активно продовжують профілактичну роботу, санітарно-освітні заходи.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net