logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідеміологічна ситуація в Донецькій області станом на 24 жовтня 2022 року.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту інформує про санітарно-гігієнічну ситуацію в Донецькій області станом на 24 жовтня 2022 року.

Через відсутність з 23.05.2022 газопостачання, постійні перебої в забезпеченні води та світла, які виникають внаслідок активних військових подій, в області зберігаються ризики ускладнення епідемічної ситуації. Окремі населені пункти вже тривалий час знаходяться без централізованої подачі води та світла. Це призводить до утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів харчування, приготування їжі тощо. Через постійні обстріли в окремих населених пунктах іноді скрутний доступ до медичної допомоги. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, лікарні, які працюють у прифронтових та деокупованих регіонах, будуть забезпечені потужними дизельними генераторами. Чергова партія у понад 30 потужних генераторів змінного струму надійшла до України в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Забезпечення енергетичної стабільності лікарень України», частина з них потрапить до лікарень Донецької області. До зимнього періоду готуються всі населені пункти області, тривають роботи з відновлення газопостачання, яке планується запустити 1 листопада.

Обов’язкова евакуація мешканців неокупованих районів Донецької області триває, але частина мешканців відмовляються від евакуації та залишається в населених пунктах Донеччини.

З початку активних бойових дій, через виникнення проблем з постачанням хлору та хлорвмісних реагентів, не проводиться хлорування води питної на Карлівській фільтрувальній станції яка для технологічних режимів водопідготовки використовує перманганат калію, дезінфікуючі властивості якого нижчі, що не дозволяє в повній мірі забезпечити її якість та безпеку, вода може використовуватися тільки для технічних цілей, про що абоненти повідомлені. Крім того, резервне Карлівське водосховище, яке не призначено для настільки тривалого використання, зараз має критично низький запас води, через відсутність дощів прогнози не втішні, тому особливу увагу місцевими органами самоврядування приділяється альтернативним джерелам водопостачання, які наразі облаштовуються в громадах району.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством з водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззараження води в основному використовує перманганат калію. Як результат цього, на протязі останнього тижня, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутською районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не має можливості відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста.

За останній тиждень (17.10 - 23.10.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

за санітарно-хімічними показниками – досліджено 50 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 7 пробах, тобто 14%, що на 6,5% більше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам цього тижня зареєстровано в м. Добропілля, с.с. Золотий колодязь, Веселе, Грузьке Шахівської громади, с. Нововодяне Білозерської громади (із 14 відібраних проб 7 з перевищенням встановлених нормативів) де сухий залишок складав від 1,5 до 2,5 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній, а в резервуарі водозабору «Золотий колодязь» крім цього, вміст сульфатів складав 2,2 ГДК.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

За мікробіологічними показниками – досліджено 50 проб води, із яких 1 - з перевищенням нормативів, що становить 2%, що на 2,9% менше в порівнянні з минулим тижнем. Невідповідність води встановленим нормативам зареєстровано в розподільчій мережі  м. Дружківка (мікрорайон №7) (із 9 відібраних проб 1 з перевищенням встановлених нормативів) - в 100см3 води виявлені коліформи і ентерококи (при нормі-відсутність).

Щодо нецентралізованого водопостачання:

на санітарно-хімічні показники досліджено 18 проб води, із яких 10 з перевищенням нормативів, що становить 55,6%, що на 10,6% більше в порівнянні з минулим тижнем (досліджена вода з артезіанських свердловин, колодязів).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Покровськ (5 із 8 проб не відповідали нормативним вимогам) - рівень загальної жорсткості від 1,2 до 1,5ГДК, сухий залишок від 1,6 до 1,9 ГДК;

м. Селидове (4 проби із 5 мали перевищення встановлених нормативів)- рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 1,4 до 2,1 рази;

с. Золотий колодязь  Шахівської громади - рівень загальної жорсткості перевищував норматив в 1,1 рази, сухий залишок складав 1,2 ГДК, вміст сульфатів - 1,3 ГДК;

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

На мікробіологічні показники досліджено 9 проб води із яких 3 з перевищенням встановлених нормативів, що складає 33,3%. Всі перевищення реєструвалися в м. Покровську - в 100 см3 виявлені загальні коліформи (при нормі-відсутність)

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, використовуються отримані засоби дезінфекції ОАSIS та Aquatabs. Проводяться активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 154 проби, без перевищень.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net