logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 26.09.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 26 вересня 2022 року для відома та реагування.

Ризики ускладнення епідемічної ситуації в Донецькій області зберігаються через утруднення виконання профілактичних заходів мешканцями населених пунктів Донецької області, які виникли через відсутність газопостачання, перебої в забезпеченні води та світла. Окремі населені пункти області вже тривалий час знаходяться без централізованої подачі води. Це призводить до утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів, приготування їжі тощо. Через постійні обстріли в окремих населених пунктах іноді скрутний доступ до медичної допомоги. Через вказане на підставі Розпорядження Уряду України від 02.08.2022 № 679-р триває обов’язкова евакуація мешканців неокупованих районів Донецької області.

Найбільш напружена як військова, так і як наслідок гуманітарна ситуація, як і минулими тижнями, зберігається в Авдіївці, Сіверську, Мар’їнці, Бахмуті, які через постійно обстріли агресора перебувають без централізованої подачі води, газу, постійно руйнуються лінії електропостачання, виникають проблеми зі зв’язком. Через близькість до лінії фронту продовжуються обстріли Карлівської фільтрувальної станції. Вже з початку вересня Карлівська ФС знеструмлювалася тричі, водопостачання споживачів припинялося 9.09 (відновлена робота 12.09), 14 вересня пошкоджені її обидві лінії першого підйому (відновлено 17.09.2022), 23.09.2022, подача води на теперішній час не відновлена. Не стабільне надання води і з Другого Донецького водогону, який забезпечує водою північну частину Донецької області (Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Краматорськ та інші): через військові події відсутня можливість увімкнути в роботу усі потужності та надати воду в повному обсязі.

На теперішній час без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів Покровського, Краматорського, Бахмутського, Волноваського районів області, окремі вже тривалий термін. В частині населених пунктів Донеччини мешканці продовжують отримувати централізовану воду з перебоями, перш за все через неможливість увімкнути у роботу усі наявні потужності II Донецького водогону:

Обласна військова адміністрація, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, відповідальні підприємства, служби, відомства, установи продовжують робити все можливе для покращення ситуації у галузі громадського здоров’я регіону, постійно ведуться роботи з відновлення електро- та водозабезпечення населення, але ворог не припиняє пошкодження та руйнування підприємств та мереж, ситуація постійно, майже щодня, змінюється. При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення задіяні громадські та приватні колодязі, особливо в сільській місцевості, бювети, здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, встановлюються баки для розливу води, «гусаки», облаштовуються стаціонарні пункти розливу, альтернативні джерела водозабезпечення, здійснюється доставка води населенню національною поліцією, гуманітарними місіями, волонтерами тощо, мешканцями також використовується вода з власних колодязів.

З метою альтернативного водозабезпечення мешканців розконсервовані свердловини, що були в наявності, буряться та облаштовуються нові джерела водопостачання у всіх районах Донеччини, заходи з водозабезпечення населення тривають. До лабораторного обстеження води альтернативних джерел водопостачання залучаються і фахівці нашої установи.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззараження води, в основному використовує перманганат калію у тому числі і на Карлівській фільтрувальній станції. Як результат цього, на протязі останнього тижня, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Покровськ і м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО), здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. Необхідно відмітити, що якість води в нових пробурених свердловинах найчастіше не відповідає встановленим нормативам по санітарно-хімічним показникам і таку воду можливо використовувати тільки для технічних цілей. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська, Лиманська).

За останній тиждень (19.09 - 25.09.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджена 40 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 9 пробах, тобто 22,5%, що на 6,4% менше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля (із 10 досліджених проб одна з перевищенням встановлених нормативів): вміст сухого залишку на рівні 1,6 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Білицьке Добропільської територіальної громади (відібрано 3 проби, всі з перевищенням нормативів): рівень каламутності склав 1,9 ГДК, загальна жорсткість - 2,8 ГДК, сухий залишок - 2,7 ГДК, вміст сульфатів-3,7 ГДК, вміст заліза - від 1,4 до 1,5 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

сел. Водяне Добропільської територіальної громади (відібрано 1 проба, не відповідає встановленим нормативам): рівень каламутності  становить 1,8 ГДК, сухий залишок - 2,7 ГДК, вміст заліза - 1,4 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній.

м. Покровськ (відібрано на дослідження 1 проба води, яка не відповідала нормативним вимогам): забарвленість - перевищення нормативу в 1,3 рази; сухий залишок - 2,7 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Селидове (відібрано на дослідження 3 проби води, всі з перевищенням встановлених нормативів): рівень каламутності перевищив норматив у 3,8 - 4,9 рази, забарвленість - перевищення нормативу в 1,3 рази, залізо загальне - перевищення ГДК у 1,6 рази.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

За мікробіологічними показниками – досліджено 40 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в одній пробі, тобто 2,5%, що на 2,6 % менше в порівнянні з попереднім тижнем. Перевищення зареєстроване в м. Покровськ: в 100см3 були виявлені загальні колі-форми (при нормі відсутність).

Воду з такими мікробіологічними показниками без попереднього її кип’ятіння або обеззараження вживати не можна.

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники досліджено 10 проб води, із яких 10 з перевищенням нормативів, що становить 80%, практично відсоток перевищень такий як і на минулому тижні (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Дружківка – (відібрано на дослідження 7 проб води, всі не відповідають вимогам): рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 1,6 до 9,7 раз, нітрати – 1,48 ГДК, хлориди - від 1,1 до 2,2 ГДК;

м. Добропілля - (відібрано на дослідження 1 проба води із альтернативного джерела водопостачання, не відповідає вимогам): рівень загальної жорсткості перевищував норматив у 3,4 рази, сухий залишок - 1,7 ГДК, вміст хлоридів становить 1,6 ГДК, вміст сульфатів становить 2,1 ГДК

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

На мікробіологічні показники досліджено 8 проб води, без перевищень (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Про якість води, що надається наразі до населених пунктів, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування продовжують інформувати населення, надаються профілактичні рекомендації, у т.ч. по обробці води в домашніх умовах, підготовлені і розповсюджуються відповідні пам’ятки тощо. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, використовуються отримані засоби дезінфекції ОАSIS та Aquatabs. Проводяться активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 125 проб, одна проба з перевищенням встановлених нормативів була зареєстрована в м. Селидове - концентрація ангідрида сірчистого склала 3,2 ГДК.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Через ризик ускладнення ситуації приділяється підвищена увага попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні, результати негативні.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net