ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість та ризики ускладнення епідемічної ситуації.
За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною. Екстрені повідомлення щодо спалахів, групових інфекційних хвороб від закладів охорони здоров’я області протягом останнього тижня, як і особливого періоду, не надходили. Але ризики ускладнення епідемічної ситуації через проблеми з життєзабезпеченням населення залишаються. В частини населених пунктів області відсутні або нестабільні зв'язок, подача води, електроенергії, газу через руйнування ворогом критичної інфраструктури, що ускладнює умови життєзабезпечення населення та має ризики епідеміологічного ускладнення. В окремих населених пунктах, де тривають особливо запеклі бої, населення вимушено знаходиться в укриттях майже постійно. Частина територій області ще тимчасово окупована або ведуться активні бої.
З початком листопада опалювальний сезон розпочатий у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах. Частина Донецької області без тепла через активні бойові дії, які руйнують комунікації та роблять неможливим проведення ремонтних робіт на газопроводах (11 територіальних громад). Але обстріли ворога, що активно продовжуються на Донеччині, продовжують руйнування об’єктів критичної інфраструктури, у т.ч. електромереж, що має негативні наслідки.
Тільки за минулий тиждень внаслідок ворожих обстрілів сталися події, які негативно впливають на умови життєзабезпечення населення:
- вночі з 19 на 20 грудня внаслідок обстрілу смт. Гостре Курахівської територіальної громади пошкоджено електричні мережі, залишилося без електрики 220 абонентів смт. Гостре та смт. Курахівка;
- 20 грудня ввечері під обстріл в м. Курахове потрапило підприємство критичної інфраструктури, пошкоджено магістральний трубопровід тепломережі, було пошкоджено високовольтну мережу;
- 20 грудня з 9.00 зупинилася робота Карлівської фільтрувальної станції, в зв’язку з проведенням ремонтних робіт на електромережах, в результаті чого частина населених пунктів Покровської громади залишилася без централізованого водопостачання;
- 23 грудня окупанти знову інтенсивно обстріляли Курахове, руйнації зазнало одне з енергетичних підприємств ДТЕК Енерго, внаслідок чого було пошкоджено його обладнання й станція припинила виробництво електроенергії;
- 23 грудня у Зоряному Покровській ТГ перебиті ЛЕП та кабелі інтернету.
За інформацією ДТЕК Донецькі електромережі станом на 25 грудня в Донецькій області без світла залишаються 103 населених пункти, де фахівці енергокомпанії не мають доступу до проведення робіт.
Найбільш критичний стан по комунікаціях, тобто забезпеченню водою, теплом, світлом, газом, залишається на північної та східної частинах області, де йдуть активні бої та комунікація проходять вдовж лінії фронту – в Бахмуті, Мар'їнці, Красногорівці, Великоновосілівці, Вугледарі, Авдіївці, Торецьку, Сіверську, Соледарі та інших населених пунктах вказаних громад. Але частина мешканців в перелічених населених пунктах ще залишаються попри заклики до обов’язкової евакуації (крім Мар'їнки, де було евакуйовано 100% населення). Населення громад вимушено виживати в стані критичної гуманітарної ситуації. Наприклад, зараз більше 2,2 тис. мешканців міста Авдіївка вже 7 місяців знаходяться без світла, опалення, з проблемами логістичних шляхів, майже без лікарів. Схожа ситуація і в частині населених пунктах перелічених громад.
Проблеми електроподачі загострює і без цього складну ситуацію з водопостачанням регіону. На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися частина населених пунктів. На теперішній час окремі населені пункти області отримують централізовану воду не стабільно, за графіком. Частина населених пунктів залишається без подачі централізованої питної води.
Керівництвом області, населених місць разом з відповідальними службами, відомствами за допомогою міжнародних донорів, волонтерів здійснюються заходи з покращення життєзабезпечення населення регіону. Для водозабезпечення населення якісною та безпечною питною водою постійно здійснюються необхідні заходи: придбаються дезінфекційні засоби для обеззараження води та тривають дезінфекційні заходи, придбаються водовози, автоцистерни для підвозу води, використовуються облаштовані та встановлені баки з водою, пункти розливу води, альтернативні джерела водозабезпечення населення, обладнуються установки для очищення води, тощо. Наприклад, в Торецькій громаді, де тривалий час відсутня централізована подача води у різних локаціях по громаді встановили резервуари з водою, за період воєнного стану туди залили 39 тисяч кубометрів води. Через відсутність води у громаді встановлюють і вуличні вбиральні, які розміщують на каналізаційних колекторах, адже користуватися туалетами у квартирах взимку не можливо через перемерзання каналізаційних систем. Також питна вода населенню при необхідності доставляється працівниками ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями. Населенням використовуються громадські та власні колодязі та свердловини.. Продовжуються заходи з покращення забезпечення обладнанням водоканалів.
Основні заходи, які здійснені для покращення водозабезпечення населення області:
- Облаштування альтернативних джерел водопостачання та облаштування чатини з них водоочисними установками, поповнення та заміна обладнання підприємств водопостачання.
- В м. Покровску на 5 свердловинах, які пробурені у 2022 році, встановлені установки по очищенню води методом зворотного осмосу потужністю від 0,7 до 0,9 м3/годину, Розглядається питання по облаштуванню системою очистки свердловини, яка пробурена на території церкви в м. Добропілля.
- В Покровському районі на одній із природних водойм, яка розташована на території Першотравневого старостинського округу, встановили контейнерну водоочисну установку ірландської фірми COFTEC, яка призначена для видалення мулу та інших шкідливих домішок, а також для дезінфекції вихідної води ультрафіолетом, продуктивність установки складає 25-55 кубометрів води на годину, залежно від ступеня забруднення води та температури навколишнього середовища; комунальним підприємствам Покровську доручено виконати монтаж насосної станції, провести роботи по підключенню очищеної води до вуличної мережі водопроводу з улаштуванням колодязя, а також забезпечити її експлуатацію; заходи дозволять вирішити питання водозабезпечення якісною питною водою мешканців південно-західної частини Покровська, селищ Шевченко, Звірове, Піщане.
- КП «Краматорський водоканал» завдяки Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні отримав гідравлічну станцію та інше обладнання для своєчасного ліквідування аварійних ситуацій на водопровідних та каналізаційних мережах; завдяки Асоціації «Енергоефективні міста України» - міцний 3-х фазний генератор, що в складних умовах з електропостачанням та постійними перебоями з подачею електроенергії забезпечить стабільну роботу об´єктів водопостачання та водовідведення.
- До Добропільської громади, завдяки співпраці з Благодійним Фондом «Нью Вей», надійшла гуманітарна допомога у вигляді необхідних матеріалів та супутніх комплектуючих для заміни аварійної ділянки центрального водоводу водозабору «Золотий Колодязь» – Добропілля, що дозволить на 30% збільшити подачу питної води населенню.
- У Добропільській громаді завдяки міжнародним партнерам встановили системи очищення води у Світлівському та Святогорівському старостинських округах, вода з нової свердловини через систему очистки надається в водогін, системи очищення води дозволяють отримувати до 1200 літрів чистої питної води за добу.
- В Слов’янську на фільтрувальній станції та очисних спорудах підключили отримане електролізне обладнання, яке призначене для обеззараження питної води та дезінфекції стічних вод (обладнання виробляє гіпохлорит натрію шляхом електролізу звичайної солі, його використання дозволить не залежати від поставок в область дезінфектантів, перевезення яких в воєнний час дуже вибухонебезпечне);
- Підключена установка для очистки води в Селидівській центральній міській лікарні, встановлена друга мобільна фільтрувальна станція в м. Українськ.
- Проєкт USAID «Економічна підтримка України» для Мирнограда на запит Мирноградської міської ради закупив водоочисне обладнання (станції фільтрації води), які встановлять у двох міських школах, де наявні свердловини - це дозволить створити альтернативні джерела питної води для містян).
- Проведені ремонтні роботи на Маяцькому водозаборі у Слов’янську.
- Минулого тижня Міжнародний Комітет Червоного Хреста передав Дружківському ВУВКГ Краматорського району чотири електролізні установки для очищення, дезінфекції води та знезараження стокових вод. Установки виробляють гіпохлорит натрію шляхом електролізу звичайної солі, тривають заходи з розміщення їх на Яковлівському та Олексієво-Дружківському резервуарах питної води. Крім того Червоний Хрест передав інше обладнання (мотопомпу, дренажний насос, електродвигуни, генератори тощо). Генератор встановлений на КНС І підйому м. Дружківки для резервного підключення у разі аварійних ситуацій. Підприємство також отримало кошти від військової адміністрації, на які було придбано труби та комплектуючі.
- Минулого тижня в м. Часів Яр на території гуманітарного центру «Проліска» облаштована свердловина з технічною водою, яка працює з 25 грудня, з 26 грудня в центрі можна буде ще й зарядити телефони та скористатися інтернетом.
Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання. Загалом в особливий період з альтернативних об’єктів питного призначення нашою установою було досліджено 128 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 77 (60,2%) не відповідали встановленим нормативам та 147 проби води на мікробіологічні показники, із яких не відповідали встановленим нормативам 33 (22,5%).
В громадах з відсутнім опаленням встановлюють генератори, безкоштовно доставляють паливну деревину, паливні брикети. Так, завдяки благодійному фонду «Руки допомоги» минулого тижня до Соледарської громади доставлені «буржуйки», паливні брикети, медикаменти, хліб та засоби гігієни для жителів. В Торецькій громаді для людей, які не виїхали з міста та найближчих сіл, за рахунок кошт громади минулого тижня закуплені електрообігрівачі, “буржуйки”, дрова та вугілля та вже видають місцевим. В м. Краматорську закінчено відновлення газопостачання до приватних будинків міста, продовжується відновлення газопостачання багатоповерхівок міста, де останнє було відсутнє в зв’язку з бойовими діями. облаштовують пункти обігріву тощо. Всі міста регіону облаштували пункти незламності.
Частина області ще залишається тимчасово окупованою. На території деокупованих громад Донецької області активно відновлюють електромережі, вже всі багатоповерхівки зі світлом, йде підключення приватного сектору, повернений мобільний зв’язок, відкрилися пункти обігріву, які потім масштабувалися в «пункти незламності», соціальні об’єкти забезпечуються генераторами. На сьогодні за інформацією очільника Святогірської громади в деокупованому Святогірську проживають приблизно 640 людей, з яких 100 повернулося після звільнення міста, в громаді загалом мешкає 2-2,2 тисячі людей. Люди продовжують масово повертатися в села громади, в будинки з пічним опаленням. Подача централізованої води, газу ще відсутня, мешканці використовують власні колодязі, вода надається і гуманітарними місіями. В Святогірську облаштовані пункти незламності, в 2-х установах з опаленням облаштовані міста для проживання тих, хто не має пічного опалення. Вже за кілька днів після звільнення міста пекарня «Святохліб» в Святогірську почала робити перший хліб, незважаючи на відсутність на той час води та електрики. Завдяки злагодженій роботі Святогірської міської військової адміністрації та благодійників пекарня отримувала необхідні продукти – борошно, олію, цукор, дріжджі, сіль. Зараз підприємство працює і забезпечує хлібом Святогірськ та населені пункти навколо. Населенню надається гуманітарна допомога. Минулого тижня ADRA UKRAINE у співпраці зі Святогірською міською військовою адміністрацією та у рамках реалізації проекту UHF «Допомога протягом зимового періоду 2022-2023 рр. у Київській, Дніпропетровській, Донецькій та Харківській областях» завершено видачу паливних брикетів у с. Тетянівка Святогірської громади. Планується видача паливних брикетів у с.с. Сидорове, Пришиб. Усього допомогу у Святогірській громаді отримають 124 домогосподарств у трьох населених пунктах. На минулому тижні до Святогірська завітала команда з представників американської Global Empowerment Mission та ГО «Якість Життя», які привезли до громади бокси з продуктами та генератори. В деокуповані Ямпіль та Лиман також волонтери привозять гуманітарну допомогу, у т.ч. «буржуйки».
За останній тиждень (19.12 - 25.12.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 53 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 5 пробах, що становить 9,4%.
- За мікробіологічними показниками – досліджено 53 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 1 пробі що становить 1,9%.
- За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, мікробіологічні дослідження централізованої води питної, які здійснюються підприємствами водопостачання в межах відомчого контролю, минулого тижня без відхилень від нормативних вимог.
Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із приватних свердловин, колодязів за зверненням власників):
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 11 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 7 пробах, що становить 63,6%.
- За мікробіологічними показниками – досліджено 8 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 3 пробах, що становить 37,5%.
Всі результати досліджень, які не відповідають нормативним вимогам, надані органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавленим службам, установам, власникам джерел нецентралізованого водопостачання, при необхідності надані профілактичні пропозиції.
Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 5 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду знаходиться в межах природного рівня. |