logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 27.03.2023.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії зберігаються складні умови життєзабезпечення населення, напруженість та ризики ускладнення епід.ситуації у зв’язку з безперервними руйнуваннями, пошкодженнями критичної інфраструктури (підприємств водо-, газо- та теплопостачання, ліній електропередачі тощо).

Епідемічна ситуація в області на минулому тижні залишалася стабільною, контрольованою, спалахи інфекційних хвороб не зареєстровані. Але постійні обстріли агресора продовжують загострювати гуманітарний стан населених пунктів регіону.

На минулому тижні від обстрілів агресора постраждали об’єкти критичної інфраструктури області:

- 22 березня о 8:15 в черговий раз було знеструмлено Карлівська фільтрувальна станція, припинена подача води на ряд населених пунктів, 23 березня водопостачання було відновлено;

- 20 березня в Костянтинівці пошкоджено газопровід і водопровід;

- 21 березня в районі сел. Новоселівка пошкоджено центральний газопровід та водопровід; 23 березня пошкоджено котельню в Краматорську;

- Протягом тижня продовжувалося руйнування ЛЕП. За минулу добу станом на 24 березня енергетики ДТЕК Донецькі електромережі відновили роботу пошкоджених через обстріли мереж для 2,4 тисячі родин на Донеччині. Без електропостачання поки що залишаються 108 населених пунктів, де енергетики ДТЕК Донецькі електромережі не мають доступу до проведення робіт.

Водопостачання на Донеччині виявилося однією з найуразливіших ділянок життєзабезпечення населення. Степова зона Донеччини завжди страждала через нестачу достатньої кількості якісної та безпечної питної води. Ситуація загострилася в 2014 році після початку військових дій на Донбасі. Але повномасштабна агресія погіршує цю ситуацію через постійні пошкодження, руйнування ворогом підприємств водопостачання, водоводів та їх енергозабезпечення. Крім того, ділянки фронту не раз проходили по найбільшій ріці Донецької області, яка є водною артерією регіону - Сіверський Донець. З початку повномасштабного вторгнення є значні проблеми з централізованим водопостачанням як на підконтрольної Україні території, так і на тимчасово непідконтрольній території Донеччині.

В області продовжуються роботи з забезпечення населення водою. На минулому тижні:

- КП «Компанія «Вода Донбасу» здійснювала аварійно-відновлювальні роботи на центральному водоводі, у зв’язку з чим скорочувалася подачі централізованої питної води на Слов’янськ, Дружківка.

- Проводилися ремонтні роботи на фільтрувальній станції Мирнограду.

Продовжуються роботи і по альтернативним джерелам водопостачання, які в ряді населених пунктів є основними джерелами водозабезпечення населення. Так на минулому тижні з метою кращого забезпечення водопостачанням мешканців області проведено:

- В смт Нью-Йорк працівниками ТОВ «Новгородський комунальний комбінат» за максимально короткий термін виконано роботи із запуску резервної свердловини, оскільки насосне обладнання свердловини, яка використовувалася до цього та забезпечувала водою мешканців цього населеного пункту, вийшло з ладу, наразі питання щодо заміни обладнання свердловини вирішується.

- В Торецьку станом на 24.03.2023 пробурені дві свердловини, які оснащенні ручними насосами для підіймання води, планується оснащення ручним насосом для підіймання води третьої свердловини, але за результатами досліджень проби води із вищезазначених свердловин за деякими фізико-хімічними показниками не відповідають вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної до споживання людиною», внаслідок чого вода може використовуватися тільки як технічна, про що населення попереджене.

- Завершено роботи з будівництва артезіанських свердловин на території КНП «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради».

- Селидівська міська військова адміністрація за сприяння БО “Карітас України” та ФОП Перун встановили в різних місцях громади 10 ємностей для питної води по 1000л, які за необхідністю будуть наповнювати, тож мешканці матимуть змогу безкоштовно набрати питну воду для своїх потреб. Наступного тижня планується розмістити ємності і в сс. Петрівка, Юр’ївка, Новоолексіївка Селидівської громади.

- Ще один проект з забезпечення мешканців питною водою стартував в Новогродівській громаді: на загальні потреби мешканців в кризових умовах війни за сприянням Благодійного фонду “Карітас Маріуполь” до Новогродівки буде приїжджати мобільна установка для очищення води. За умовами проекту необхідно облаштувати спеціальне приміщення для тимчасового збереження води та мати потужну свердловину, власно з якої технічну воду доводитимуть до стану питної. Дана система — розробка запорізької фірми “Аквія” - очищує будь-яку рідину будь-якого ступеня забруднення, в тому числі перенасичену солями, що спостерігається в цьому регіоні, а також забруднену мікроорганізмами. При очищені використовуються системи механічної фільтрації, абсорбційне очищення, пом’якшення, очищення мембранами зворотного осмосу, озонування води. За декілька днів силами комунальників підготували все необхідне для реалізації проекту.

Населенням при відсутності централізованої подачі води для питних цілей використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, волонтерами, гуманітарними місіями тощо. Працівники ДСНС щодня розвозлять тони води по прифронтових містах та селах. На минулому тижні з альтернативних джерел водопостачання нашими фахівцями досліджено 9 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 6 мали перевищення встановлених нормативів, та 2 проби на мікробіологічні показники, стандартні.

За останній тиждень (20.03-26.03.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної на об’єктах централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 105 проб води (у т.ч. 9 проб відібрано в місцях тимчасового перебування ВПО), відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 30 пробах, що становить 28,6%,

За мікробіологічними показниками – досліджено 93 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 1 пробі, що становить 1,1%.

Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із громадських та приватних свердловин, колодязів, за зверненням власників) на минулому тижні досліджено:

За санітарно-хімічними показниками –10 проб води, із яких 7 (70%) мали перевищення встановлених нормативів,

За мікробіологічними показниками –досліджено 4 проби води, стандартні.

Нашими фахівця продовжуються і дослідження стану атмосферного повітря, протягом останнього тижня були проведені лабораторні дослідження 114 проб, всі стандартні. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 191 вимір.

Продовжуються заходи і з покращення роботи ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ». ДУ «ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я МОЗ УКРАЇНИ» передав для нашої установи два прилади AquaSafe WSL50 Premium, які дозволять виконувати експрес методами санітарно-хімічні і мікробіологічні дослідження якості питної води по загальному хлору, нітратам, нітритам, аміаку, каламутності та іншим речовинам, кишкової палички. Прилади уже встановлені в Краматорській та Покровській районних філіях, фахівцями лабораторій проводиться вивчення та тестування цих приладів.

Лабораторні дослідження на теперішній час не здійснюються Мар’їнською, Торецькою, Бахмутською філіями через знаходження їх на лінії фронту та масовані обстріли, пошкодження будівель. Не відновила роботу Лиманська філія, яка під час знаходження в окупації зазнала пошкоджень, розкрадено обладнання, крім того продовжуються проблеми з водопостачанням, періодичні обстріли міста, що унеможливлює роботу фахівців. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій агресором території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волновахська).

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net