logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 28.11.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про ситуацію у галузі громадського здоров’я Донецької області.

Санітарно-епідемічна ситуація в області залишається складною, але контрольованою. Екстрені повідомлення щодо спалахів, групових інфекційних хвороб від закладів охорони здоров’я області протягом останнього тижня, як і особливого періоду, не надходили. Але ризики ускладнення санітарно-епідемічної ситуації в області зберігаються через проблеми з газо- та теплопостачанням, постійні перебої або відсутність води, світла, каналізації, які виникають внаслідок активних військових подій та руйнування, пошкодження критичної інфраструктури. Це призводить до складнощів життєзабезпечення населення, утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів харчування, приготування їжі, доступу до медичної допомоги тощо.

Через масовані ракетні удари Донецька область 23 листопада повністю залишилася без електропостачання. Але 25 листопаду подачу електроенергії відновили. Частина споживачів зараз тимчасово без світла відповідно до потреб енергосистеми. Для цих споживачів електропостачання буде відновлено після стабілізації ситуації в енергосистемі та завершення ремонтів на лініях, що були ушкоджені обстрілами. Обладнані пункти незламності, в області вже працює 173 пунктів.

Частина області ще залишається тимчасово окупованою. На окупованої території знаходяться Маріупольська та Волноваська районні та Мангушська філії нашої установи. На теперішній час найбільш напружена як військова, так і гуманітарна ситуація в населених пунктах Волноваського та Покровського районів області, де тривають активні бойові дії (Авдіївська, Бахмутська, Вугледарська, Сіверська, Соледарська, Торецька, Великоновоселківська, Мар’їнська громади), які залишаються без тепла, централізованої подачі води, часто – без світла, мають проблеми з мобільним зв’язком.

Попри заклики міської влади евакуюватися в Бахмуті залишається ще близько 15 тисяч мешканців. Як і раніше, в місті немає світла і газу, практично немає централізованої води, поганий зв'язок. Крім того в Бахмуті через постійні обстріли з боку окупантів з середини жовтня не вивозять сміття. До непростої ситуації додалися ще й складнощі зі зміною погодних умов. Кілька днів були проливні дощі, через підняття рівня води в річці Бахмутка тимчасова переправа, що розташована поблизу зруйнованого мосту, опустилася під воду. Тому людям із найбільш обстрілюваного на сьогодні мікрорайону Забахмутка дуже складно дістатися до міста та отримати гуманітарну допомогу. Схожа ситуація і в Соледарі. В місті зруйнована промислова та цивільні інфраструктура, тривалий час відсутня подача світла, води, мобільного зв’язку, не працюють магазини, аптеки. Близько півроку люди живуть в укриттях. Аналогічна складна гуманітарна ситуація і в перелічених вище населених пунктах. Селище Велика Новосілка Волноваського району межує з «сірою” зоною та постійно потрапляє під обстріли, евакуюють мешканців бригади правоохоронців «Білий янгол».

Також окремі населені пункти області отримують централізовану воду не стабільно, за графіком, періодично бувають відключення подачі для ремонтів системи після ворожих ударів. Необхідно відмітити, що в Покровському районі до окремих населених пунктів централізовано подається вода технічної якості, що обумовлено використанням резервного джерела – Карлівського водосховища, але на теперішній час ресурс водосховища майже повністю вичерпався, рівень води в ньому значно впав, тому поступово водоподачу переводять на підготовлені альтернативні джерела.

Для водозабезпечення населення якісною та безпечною питною водою завдяки органам влади обласного та місцевого рівня за допомогою гуманітарних місій та організацій, меценатів, водоканалів інших міст країни постійно здійснюються необхідні заходи, придбаються дезінфекційні засоби для обеззараження води, водовози, автоцистерни для її підвозу, встановлюються баки, пункти розливу води, додатково до наявних облаштовуються альтернативні джерела водозабезпечення населення, обладнуються установки для очищення води тощо. Також питна вода населенню при необхідності доставляється працівниками ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями. Мешканці сільських населених пунктів мають приватні колодязі, свердловини, які і використовують. Населення отримує засоби для дезінфекції води в домашніх умовах.

Газ, постачання якого в області було припинено з 23.05.2022 через руйнування ворогом системи його подачі, вже є в окремих населених пунктах області, що дозволило з початком листопаду розпочати поступову подачу тепла. Опалювальний сезон офіційно стартував у 15 громадах Донецької області, щоденно зростає кількість споживачів, що отримують газ та тепло. Ще у 10 громадах Донецької області здійснюється часткове опалення у соціальних об'єктах. Але за офіційною інформацією в холодний період року 9 територіальних громад, які наближені до лінії фронту, залишаться без опалення, оскільки комунальні служби не можуть здійснювати постачання тепла через перебиті газопроводи (Авдіївська, Бахмутська, Вугледарська, Званівська, Мар’їнська, Селидівська, Сіверська, Соледарська, Торецька). Тому за потребою для обігріву соціальних об’єктів, домівок населення в області триває придбання та встановлення генераторів, міні- котелень на твердому паливі, «буржуйок», вологостійких плит, безкоштовна доставка паливної деревини, вугілля. Доставляються також продукти, засоби гігієни, ліки.

Ситуація на деокупованих територіях

Після деокупації до міста Святогірськ підведена електроенергія, фахівці ДТЕК Донецькі електромережі працюють над відновленням внутрішніх мереж. Так в м. Святогірську електроенергія вже підведена до багатоповерхівок (де це можливо). Мобільний зв’язок відновлено, централізоване водопостачання наразі відсутнє через руйнування ворогом резервуарів питної води, каналізаційних очисних споруд, мереж водопостачання та водовідведення. Але в місті запрацювали двірники, розпочато вивіз ТПВ, запрацювали магазини, аптеки, лікарні, хлібопекарні. У місті наразі припинені роботи по газопостачанню через руйнування газогонів обстрілами. Міські котельні будуть працювати на твердому паливі. Для населення підготували соціальні заклади та пункти обігріву, де містяни можуть перезимувати (Святогірська загальноосвітня санаторна школи-інтернату І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради та Комунального некомерційного підприємства «Обласний госпіталь для ветеранів війни м. Святогірська»). Для жителів, які мають пічне опалення, заготовляють дрова. Наразі налагоджена співпраця більш ніж із десятьма волонтерськими організаціями, зокрема і з міжнародними.  Нещодавно громада знову потрапила під обстріл. Ситуація через мінну небезпеку зараз дуже важка в чотирьох населених пунктах - Богородичне, Долина, Краснопілля та Мазанівка. Поки що не вистачає піротехніків для розмінування цих сіл, адже там залишилося дуже багато вибухонебезпечних предметів.

Деокупована Лиманська громада також потрапляє під обстріли. В Лимані зараз роботи з відновлення світла тривають, окремі райони міста вже його отримують, але відсутня централізована подача води, газу, тепла. Після звільнення частина населення селищ Торське, Зарічне евакуювалася у безпечні регіони України через регулярні атаки з боку російської армії, відсутності можливості відновити електрику та мобільний зв’язок, складнощів з доставкою гуманітарної допомоги та соціальних виплат. У селищі Торське вже не залишилося вцілілих будинків.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області, при необхідності здійснюються контрольні дослідження.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутською районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не має можливості відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста, а також значні пошкодження будівлі установи, відсутність світла, газу, тепла, води, обстріли міста, що ще іноді відбуваються.

За останній тиждень (21.11 - 27.11.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 43 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 13 пробах, що становить 30,2%, це на 10,4 % менше в порівнянні з минулим тижнем. Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам цього тижня зареєстровано:

м. Добропілля Добропільської ТГ- із 6 досліджених проб 1 з перевищенням встановлених нормативів: сухий залишок становив 1,5 ГДК (гранично-допустима концентрація), хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Білозерськ Білозерської ТГ- досліджено 3 проби води, усі з перевищенням встановлених нормативів: рівень загальної жорсткості перевищував норматив у 2,3 рази, сухий залишок становив 1,5 ГДК, вміст сульфатів становив 2,4 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Дружківка Дружківської ТГ- із 9 досліджених проб 3 з перевищенням встановлених нормативів: рівень загальної жорсткості перевищував норматив у 1,1-1,15 рази;

м. Селидове Селидівської ТГ- досліджено 6 проб води,  усі з перевищенням встановлених нормативів: каламутність - від 1,1 до 2 ГДК, кольоровість - від 1,1 до 1,3 ГДК .

- За мікробіологічними показниками – досліджено 42 проб води, не відповідність нормативам не встановлена.

Результати досліджень надавалися відповідним органам, відомствам, службам для реагування.

Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із приватних свердловин, колодязів за зверненням власників):

За санітарно-хімічними показниками досліджено 6 проб води, із яких 4 з перевищенням нормативів, що становить 66,7%, що на 19% менше в порівнянні з минулим тижнем. Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Покровськ - досліджено 4 проби води із приватних свердловин, колодязів - 3 з перевищенням встановлених нормативів: рівень загальної жорсткості перевищив норматив у 2,6-2,8 рази, сухий залишок складав 2,3-2,6 ГДК, сульфати - 2,2 ГДК, кольоровість -2,1 ГДК;

м. Селидове - досліджено 1 проба води, з перевищенням встановлених нормативів по рівню загальної жорсткості в 1,1 рази, каламутності - 1,4 ГДК, нітратам-1,1 ГДК.

За мікробіологічними показниками досліджено 9 проб води, відповідають нормативним вимогам.

Власникам приватних джерел нецентралізованого водозабезпечення надавалися рекомендації з покращення якості води, проводилися дезінфекційні заходи. Результати досліджень доводяться до відома органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, територіальних органів Держпродспоживслужби.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 86 проб, без перевищень нормативів. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду знаходиться в межах природного рівня.

На теперішній час в області діє 5 пунктів компактного тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб з небезпечних територій області, де розміщено 84 особи. Організоване харчування в 2-х з них, в інших готують самостійно, оскільки в основному розміщуються в гуртожитках. Перебування ВПО в області в основному короткотривале з наступною евакуацією в більш безпечні регіони країни.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Загалом в особливий період з альтернативних об’єктів питного призначення було досліджено 123 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 77 (62,6%) та 142 проби води на мікробіологічні показники, із яких не відповідали встановленим нормативам 33 (23,2%). За минулий тиждень з нових альтернативних об’єктів водопостачання нашими фахівцями досліджено 1 проба води. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, проводиться моніторинг місць тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, активні санітарно-освітні заходи.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net