За 11 місяців 2022 року на території обслуговування Слов’янської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» зареєстровано 64 випадки гострих кишкових інфекцій, що нижче середньообласного показника на 4,66%, показник становить 56,09 на 100 тис. населення. Збудника кишкової інфекції виявлено в 75,0% хворих. Переважно хворіють діти від 0 до 17 року – 85,9% (55 випадків), показник захворюваності становить 291,90, що вище середньообласного показника на 2,0%.
Поширеність кишкових інфекцій серед дітей зумовлена епідеміологічними особливостями (високою поширеністю та контагіозністю збудників, їх високою стійкістю до факторів довкілля), анатомо-фізіологічними особливостями травної системи дитини (низькою кислотністю шлункового соку), недосконалістю захисних механізмів (низькою концентрацією IgA). Зараження дітей кишковими інфекціями відбувається за допомогою фекально-орального механізму аліментарним (через їжу), водним, контактно-побутовим шляхами (через посуд, брудні руки, іграшки, предмети побуту тощо).
В організм людини збудники кишкової інфекції потрапляють через рот із їжею, водою чи з брудних рук. Інкубаційний період становить від 4 - 6 до 48 годин. На самому початку захворювання з’являються слабкість, млявість, біль голови, зниження апетиту, підвищення температури - симптоми, що нагадують ГРЗ. Через деякий час виникають нудота, різкий біль у животі, пронос. Може турбувати спрага та озноб.
Щоб запобігти захворюванням на кишкові інфекції потрібно дотримуватися таких простих правил:
- Не використовувати сиру воду з відкритих джерел (річка, ставок, струмок), її можна вживати лише після фільтрації та кип’ятіння.
- Не використовувати воду із джерел, призначених для технічних потреб.
- Водопровідну воду пити лише після кип’ятіння.
- Кип’ятити воду для миття фруктів, ягід чи посуду.
- Зберігати продукти харчування відповідно до необхідних умов зберігання (дотримуючись температурного режиму, не допускаючи дотику сирих та готових продуктів) та не більше термінів придатності до вживання, зазначених на упаковках. Не вживати продукти з терміном придатності, що минув. Салати та вінегрети в незаправленому вигляді повинні зберігатися при температурі від 2 до 4 градусів С не більше 6 годин. Заправляти салати слід безпосередньо перед вживанням. Салати потрібно готувати на один раз, а не на кілька днів.
- Продукти піддавати достатньому термічному обробленню (ретельно проварювати або прожарювати).
- Молочні продукти, куплені у приватних власників, повинні обов’язково піддаватися термічній обробці (молоко кип’ятити або готувати оладки, а з сиру готувати сирники, вареники).
- Не носити разом із овочами, сире м’ясо у господарській сумці, не загорнутим хліб, сир та інші продукти, які їдять, не піддаючи термічній обробці.
- Не вживати продукти, що швидко псуються (салати, варена ковбаса, вироби з кремом тощо), які більше години зберігалися поза холодильником.
- Стежити за чистотою рук! Обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та їжею, перед годуванням дитини, після відвідування туалету, приходу з вулиці або роботи.
- Утримувати в чистоті будинок, особливо кухню (всі кухонні поверхні, кухонне начиння та одяг для приготування їжі).
- На кухні для оброблення сирого м’яса необхідно мати окремий ніж та обробну дошку і в жодному разі не використовуйте їх для нарізування готових продуктів (ковбас, овочів, хліба). Після закінчення роботи дошку та ніж треба ретельно промивати з використанням миючих засобів.
- Не допускати, щоб на їжу сідали комахи: знищуйте їх спеціальними аерозолями.
- Утримувати у чистоті іграшки.
Пам’ятайте! Дотримання цих простих правил захистить Вас та Ваших близьких від захворювання на кишкові інфекції!
|