logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуації в Донецькій області станом на 29.08.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») інформує про санітарно-епідеміологічну ситуацію в Донецькій області станом на 29 серпня 2022 року.

На теперішній час, як і раніше, найважливішими ризиками ускладнення санітарно-гігієнічної ситуації в Донецькій області є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення цивільної інфраструктури снарядами, в результаті чого не задовольняються санітарні і гігієнічні потреби населення, ускладняються умови життя та виконання профілактичних заходів мешканцями населених пунктів Донецької області. В деяких, через тривалу відсутність газу, перебої або повну відсутність світла, подачі питної води або її недоліку на фоні літньої спеки, відсутність або перебої зв’язку, іноді навіть скрутного доступу до медичної допомоги через постійні обстріли, утруднення забезпечення умов збереження та приготування їжі, виникла напружена гуманітарна ситуація, яка несе ризики ускладнення епідемічної ситуації в регіоні. Станом на 29.08.2022, як і раніше, в Донецькій області відсутнє газопостачання (крім 2-х громад). Протягом минулого тижня в Донецькій області зберігалася стабільно важка ситуація через активні бойові дії. За інформацією ДТЕК Донецькі електромережі, попри це з 22 по 28 серпня фахівці підприємства змогли повністю чи частково повернути електропостачання до 108 населених пунктів. Без світла поки що залишаються 91 населений пункт, де енергетики не мають змоги працювати та немає дозволу на проведення робіт від військових. Найскладніші напрямки – Авдіївський, Мар’їнський, Торецький, Бахмутський, Слов’янський. Голова Слов'янської військової адміністрації Вадим Лях повідомив, що вночі на 29 серпня через обстріли Слов'янську частина міста знеструмлена. Є проблема з подачею електроенергії до мікрорайонів Словкурорт, Цілинний, Цегляний. Пов'язана вона з тим, що повністю вигорів та не підлягає ремонту трансформатор, від якого було запитано ці мікрорайони.

Ситуація у галузі громадського здоров’я області продовжує загострюватися майже щоденно. Особливо важка ситуація в містах Авдіївка, Бахмут, Сіверськ, Мар’їнка, Вугледар та поруч розташованих населених пунктах, де ворог робить активні спроби наступу. Населення, що залишилося, вимушено майже постійно знаходиться в сховищах.

Особливе напруження ситуації у галузі громадського здоров’я в області виникає через неодноразове пошкодження, руйнування, знеструмлення підприємств, мереж водозабезпечення населення, відсутність або перебої з водопостачанням. Підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, підприємство для обеззаражування води використовує перманганат калію і гіпохлорит натрію, місцеві підприємства здійснюють доочистку води. На протязі останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» не визначений в пробах питної води в м. Добропілля. Разом з цим, міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання. За інформацією Покровської міської ради, на початку серпня КП «Покровськводоканал» отримав від французьких партнерів дві установки для очищення технічної води до стану питної. Сьогодні зусиллями комунальників вже здійснюється їхній монтаж та встановлення. Найближчим часом запастися водою можна буде у селищі Динасового заводу та у місті Родинському. В м. Слов’янську було переобладнано схему водопостачання до мікрорайонів «Артема» і «Залізничний», які знаходилися без централізованого водопостачання з 29.05.2022.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, у т.ч. лабораторний моніторинг, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні гострих кишкових інфекцій, у т.ч. холери. Постійно моніториться ситуація у галузі громадського здоров’я, для чого використовуються всі доступні засоби комунікації. Для повного усвідомлення ситуації і для відповідного своєчасного реагування створена гугл-таблиця лабораторного моніторингу, яка оновлюється та контролюється щоденно; розроблені схеми водозабезпечення населених пунктів області, які постійно оновлюються з урахуванням змін, що відбуваються через військові події. На підставі відомостей вказаних документів своєчасно вносяться зміни, доповнення в лабораторний моніторинг, заходи профілактики. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації.

На теперішній час лабораторні дослідження не проводяться Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня, через небезпеку фахівців, відсутність води, перебої з електропостачанням, припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. У зв’язку з активними військовими подіями минулого тижня також не проводилися лабораторні дослідження води питної і в Очеретинській громаді. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованої території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська, Лиманська).

За останній тиждень (22.08-28.08.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджена 31 проба води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 1 пробі, тобто 16,7%. З перевищенням встановлених нормативів була зареєстрована 1 проба в м. Добропілля у питній воді, яка подається у розподільчу мережу міста з водозабору «Золотий колодязь», де концентрація сухого залишку склала - 1,7 гранично - допустимої концентрації (ГДК).

Зниження останніми тижнями відхилень від нормативних вимог за санітарно-хімічними показниками в досліджених пробах води пов’язано з тимчасовим припиненням з 14.08.2022 постачання води з Карлівського водосховища та, як наслідок, її дослідженнями в м.м. Добропілля, Покровськ, Селидове (постачання відновлено 28.08.2022). Якість води, яка подається населенню з Карлівського водосховища після пошкодження II Донецького водоводу, не відповідає встановленим нормативам за санітарно-хімічними показниками, про що ми раніше неодноразово інформували.

За мікробіологічними показниками – досліджена 31 проба води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 3-х пробах, тобто 9,7 %, в порівнянні з минулим тижнем питома вага проб з відхиленням зменшилася на 7%. Всі перевищення зареєстровані в м. Дружківка. Так, у двох пробах води виявлені ентерококи (в 100см3 води-присутні, при нормі-відсутність), а в одній пробі - ентерококи і коліформи (в 100см3 води-присутні, при нормі-відсутність).

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники відібрано 12 проб, із яких 11 з перевищенням нормативів, що становить 91,7% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано:

- в м. Дружківка (у всіх 3-х досліджених пробах) - по загальній жорсткості від 1,65 до 1,85 ГДК;

- в м. Селидове (у всіх 8-ми досліджених проб): по загальній жорсткості - від 1,1 до 2,7 ГДК; по вмісту нітратів - від 1,1 до 3,2 ГДК.

На мікробіологічні дослідження відібрано 12 проб, із яких 5 не відповідали нормативу, що становить 41,7% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим мікробіологічним показникам зареєстровано:

- в м. Покровську (1 досліджена проба) по E.Coli та загальним коліформам (в 100см3 води-присутні, при нормі-відсутність);

- в м. Селидове (в 4-х з 8-ми відібраних на дослідження проб) по загальним коліформам (в 100см3 води-присутні, при нормі-відсутність).

Воду з такими мікробіологічними показниками вживати не можна без попереднього її кип’ятіння або обеззараження.

В плідної взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, нашими фахівцями здійснюються лабораторні дослідження води з альтернативних джерел водопостачання. За останній тиждень (22-28.08.2022) за зверненням Селидівського міськвиконкому було проведено відбір та дослідження 8-ми проб води, у т.ч. 4 - зі свердловин, що додатково облаштовані. Питання водозабезпечення населення вирішуються на засіданнях у голів територіальних громад, керівників міських комісій з питань ТЕБ та НС, в яких активну участь беруть і фахівці нашої установи.

Про якість води, що надається наразі до населених пунктів, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування продовжують інформувати населення, надаються профілактичні рекомендації, у т.ч. по обробці води в домашніх умовах, підготовлені і розповсюджуються відповідні пам’ятки. Благодійники, міжнародні організації і меценати продовжують підтримку населенню, у т.ч. надаються реагенти для домашнього обеззаражування води. Долучилася до цій роботи і ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», яка отримала засоби для  дезінфекції води ОАSIS та Aquatabs. На теперішній час, в плідній взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на підставі визначення місць їх першочергової необхідності, у т.ч. з урахуванням результатів лабораторного моніторингу, здійснюються заходи дезінфекції. Фахівці нашої установи активно продовжують профілактичну роботу та санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 32 проб, перевищення нормативних вимог не встановлені.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня. Останніми тижнями, через потенційно загрозливу ситуацію, що спостерігається на Запорізькій АЕС через обстріли ворога, групи радіаційного спостереження та дозиметричного контролю за завданням Міністерства охорони здоров’я України працюють в підвищеному режимі готовності.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Через ризик ускладнення ситуації приділяється підвищена увага попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

За 13-й тиждень літа (4-й тиждень серпня) в Донецькій області:

- зареєстровано хворих на гострі кишкові інфекції -13, з них обстежено на холеру – 13 (100%), негативні;

- досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -5 (стічні води), позитивні знахідки відсутні.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net