ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість та ризики ускладнення.
За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною, спалахи інфекційних хвороб не зафіксовані. Але ризики ускладнення епідемічної ситуації через проблеми з життєзабезпеченням населення залишаються. В частини населених пунктів області через руйнування ворогом критичної інфраструктури вже тривалий час відсутні або нестабільні подача води, електроенергії, газу, зв'язок, що ускладнює умови життєзабезпечення населення та має ризики епідеміологічного ускладнення.
В Донецькій області тривають активні бойові дії та обов’язкова евакуація, більшість людей евакуйовано. Але, після відновлення газопостачання найбільших громад, в населені пункти, що не знаходяться на лінії фронту, почали повертатися мешканці. Наразі, за інформацією керівника обласної військової адміністрації, на підконтрольній українській владі території області мешкають близько пів мільйона людей.
Найбільш напружені бої на території області зараз точаться в Бахмуті, Вугледарі, Авдіївці, Соледарі, Мар’їнці та поряд розташованих населених пунктах, що призводить до гуманітарної кризи в них. Майже щоденно під обстрілами і наближені до лінії фронту Красногорівка, Великоновосілівка, Торецьк, Сіверськ, Курахове та інші населені пункти.
На минулому тижні ворог продовжував обстріли території Донецької області, під час яких страждала у т.ч. критична інфраструктура:
- 23 січня обстріляне 14 населених пунктів, пошкоджені у т.ч. лінії електропередач, газопровід;
- 25 січня внаслідок ворожої агресії постраждали 11 населених пунктів області, пошкоджений у т.ч. газопровід;
- 25 січня у зв'язку з аварійною ситуацією, спричиненою бойовими діями, була тимчасово зупинена Карлівська фільтрувальна станція та припинялося водопостачання споживачів, 26 січня водопостачання знову було відновлено.
Внаслідок обстрілів продовжуються проблеми з електропостачанням. Так 26 січня через загрозу ракетної атаки у Донецькій області відбувалися екстрені відключення електроенергії. Це був вимушений превентивний крок, який дозволив уникнути значних пошкоджень енергетичної інфраструктури. Фахівці ДТЕК Донецькі електромережі продовжують ремонтні роботи обладнання та мереж електропостачання щоденно, але в окремих населених пунктах ще не мають доступу до проведення робіт через небезпеку. Станом на 28 січня через постійні обстріли поки що лишаються без світла 99 населених пунктів.
Через пошкодження критичної інфраструктури найбільш складна ситуація в області, яка негативно впливає на гуманітарний стан та несе ризики епідемічного ускладнення, склалася з постачанням якісної та безпечної питної води. На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися значна частина населених пунктів.
Але роботи в цьому напрямку проводяться постійно. Так 25 січня КП «Словміськводоканал» повідомило мешканців, що на водогонах та водопровідних мережах міста виконуються аварійно-відновлювальні роботи та профілактичні заходи, у зв’язку з цим було запропоновано перед вживанням воду кип’ятити. На головних об’єктах підприємства КП «Краматорський водоканал» минулого тижня були встановлені генератори, які отримані завдяки Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні. Вони здатні забезпечити стабільну роботу об´єктів підприємства та цілодобове безперебійне централізоване водовідведення в умовах нестабільного електропостачання. Також минулого тижня було відремонтовано пошкоджений трансформатор, який забезпечував електроенергією насосне обладнання водопроводу села Новомиколаївка Черкаської ОТГ, мешканці села знов мають можливість отримувати централізовану питну воду. Добропільською міською військовою адміністрацією був придбаний дизельний генератор на 160 кВт та підключений до джерел централізованого водопостачання водозабору «Золотий колодязь», що дозволяє надавати воду при відсутності електрики.
Для питних цілей населенням при відсутності централізованої подачі води використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, волонтерами, гуманітарними місіями тощо. Активно ведуться і не припиняються роботи з облаштування альтернативних джерел водопостачання. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання, за результатами лабораторних досліджень визначалося їх призначення: частина використовується для питних потреб, частина – для технічних. З початку 2023 року з альтернативних об’єктів водозабезпечення нашою установою було досліджено 13 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 9 не відповідали встановленим нормативам і 13 проб на мікробіологічні показники, із яких 1 проба не відповідала встановленим нормативам. З альтернативних джерел водопостачання минулого тижня досліджена 1 проба води із громадської свердловини в м. Новогродівка Покровського району після встановлення установки по очистці води, без відхилень, тому використання цей свердловини дозволено для питних цілей (раніше використовувалась тільки для технічного призначення).
Опалювальний сезон з початку листопаду продовжується у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах, мешканці 11 територіальних громадах, які наближені до лінії фронту і де у зв’язку з цим відсутня можливість ремонтних робіт, залишаються без газу та централізованої подачі тепла. Краматорське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» інформує, що завершує процедуру відновлення газопостачання до будинків багатоквартирного сектору — блакитне паливо отримали вже понад 90% домогосподарств міста. В м. Миколаївка Краматорського району завершені роботи по підключенню всіх абонентів до блакитного палива. Ведуться вказані роботи і в інших громадах, де відновлено газопостачання. В громадах з відсутнім централізованим опаленням встановлюють генератори, населенню безкоштовно доставляють паливну деревину, паливні брикети, «буржуйки», вугль, дрова, закупають електрообігрівачі тощо. Всі міста регіону облаштували пункти незламності.
У звільнених населених пунктах Святогірської громади продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру. Але в Лиманської громаді обстріли продовжуються, що шкодить проведенню відновлювальних робіт. Майже через 4 місяці після звільнення жителі зруйнованого Лиману продовжують жити без опалення, частина – без електрики. Мешканцям надається гуманітарна підтримка. За сприянням Донецької облдержадміністрації минулого тижня до Лиманської ТГ, Ямпільського, Дробишевського та Ярівського старостинських округів доставлена чергова гуманітарна допомога від Міжнародного комітету Червоного Хреста та Міжнародного медичного корпусу.
За останній тиждень (23-29.01.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 60 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 23 пробах, що становить 38,3
- За мікробіологічними показниками – досліджено 63 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 4 пробах, що становить 6,3%.
Фахівці установі працюють в плідної взаємодії з органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавленим службам, установам, власникам джерел нецентралізованого водопостачання, всі незадовільні результати досліджень постійно надаються, при необхідності у т.ч. разом з профілактичними пропозиціями. Всі ситуації за незадовільними результатами досліджень розслідуються для з’ясування причин та визначення заходів. Так після отримання незадовільних результатів по мікробіологічним показникам фахівцями Слов’янської філії були відібрані проби води в інших контрольних точках розподільчої мережіміта, які підтвердили невідповідність води встановленим нормативам. В зв’язку з чим були направлені відповідні листи з інформацією та пропозиціями до Слов’янської ВЦА, КП «Компанія «Вода Донбасу», КП «Словміськводоканал», поінформовано Слов’янське управління Держпродспоживслужби. Населенню через засоби комунікації, сайти Слов’янської ВЦА, комунальних служб надані рекомендації про необхідність відстоювання та кип’ятіння питної води перед вживанням. Розпочати профілактичні роботи, КП«Компанія «Вода Донбасу» за нашими пропозиціями тимчасово збільшила концентрації дезінфікуючих реагентів для дезінфекції води. Після проведених заходів фахівцями нашої установи були відібрані повторні проби води, наразі вони знаходяться в роботі, питання на контролі.
За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, в межах відомчого контролю підприємствами водопостачання станом на 26.01 за тиждень досліджено за санітарно-хімічними показниками 205 проб централізованої води, відхилення від нормативу зареєстровані в 52/25,4%, за мікробіологічними показниками – 193 проби, не відповідали нормативу 3 з них, що складає 1,5%.
Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 46 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 241 вимір. |