logo Ukrainian flag
 
Щодо санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 23.05.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області.

Фахівці нашої установи, зокрема відокремлених територіальних підрозділів (філії), продовжують здійснення завдань, наданих МОЗ України, незважаючи на напружену військову ситуацію в регіоні. Але через воєнні події та їх наслідки, небезпеку фахівців, тимчасово припинені лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш, Мар’їнка, Лиман. Фахівці установи готові відновити дослідження одразу після припинення активних воєнних подій на територіях.

Найбільш небезпечна ситуація у галузі громадського здоров’я склалася в Донецькій області з питною водою. За інформацією КП «Компанія «Вода Донбасу» від 17.05.2022, найважливіші об'єкти водопостачання залишаються знеструмленими внаслідок бойових дій. Це Донецька фільтрувальна станція; комплекс насосних станцій третього підйому каналу Сіверський Донець-Донбас, насосна станція першого та другого підйомів Південно-Донбаського водопроводу, всі об'єкти Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства. З 18 фільтрувальних станцій підприємства, яке є основним постачальником питної води населенню Донбасу, функціонують 15. Через бойові дії внаслідок влучення боєприпасів було зруйновано будівлю адміністративно-побутового корпусу та гаража Сіверської дільниці Часовоярського районного виробничого управління. Крім того, боєприпасами пошкоджено лінії електропередачи, від яких здійснювалося електропостачання всіх об'єктів Новолуганської дільниці: насосна станція першого підйому, фільтрувальна станція.

Стан водопостачання населення знаходиться під постійним моніторингом нашої установи. За останній тиждень (16.05-23.05.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 69 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 36 пробах, тобто 52,2%;
  • за мікробіологічними показниками – 62 проби води питної, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 9 пробах, тобто 14,5%.

Лабораторні дослідження фіксують погіршення стану води питної від тижня до тижня, що викликає занепокоєність через ризик можливого ускладнення епідемічної ситуації.

Невідповідність води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками реєструвалася:

- по каламутності - в м. Добропілля від 2,4 до 4,0 гранично-допустимих концентрацій (ГДК), м. Слов’янськ - від 2 до 3 ГДК, м. Дружківка - 2,8 ГДК, м. Костянтинівка - від 1,4 до 1,7 ГДК, м. Селидове - від 1,4 до 2,4 ГДК, м. Покровськ - 1,2ГДК;

- по забарвленості - в м. Добропілля - від 1,2 до 1,5 ГДК, м. Селидове - від 1,15 до 1,3ГДК, м. Покровськ - 1,52 ГДК;

- по сухому залишку – в селищах Добропільської територіальної громади - Світле, Красноярське, Новий Донбас, Шевченко - перевищення нормативних значень склало від 2,8 до 4,2 ГДК, в м. Покровськ -3,8ГДК;

- по залізу загальному - в м. Селидове, м. Українськ Селидівської міськради і в м. Добропілля - перевищення нормативних вимог в 2,9-3 разів.

Як ми вже інформували раніше, вказані відхилення від нормативних показників води питної в м.м. Добропілля, Селидове, Покровськ пов’язані з переходом на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище після пошкодження Донецької фільтрувальної станції.

Особливу настороженість викликає почастішання випадків невідповідності води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за мікробіологічними показниками: кількість нестандартних проб за останній тиждень в порівнянні з минулим зросла на 11,4%.

Відхилення від НД за останній тиждень реєструвалися:

- в м. Дружківка - із 9 відібраних проб в 7 виявлені ентерококи і колі форми;

- в м. Селидове - в двох пробах води виявлені E.coli і загальні колі форми.

Не відповідність води питної нормативним вимогам за мікробіологічними показниками є небезпечним епідеміологічним показником, про що для реагування своєчасно поінформовані відповідні міські виконавчі комітети військових адміністрацій, міські територіальні управління Держпродспоживслужби, виробничі управління водопровідно-каналізаційного господарства; населення міст ще раз сповіщене про необхідність кип’ятіння питної води та методи обеззаражування води в домашніх умовах при неможливості її кип’ятіння, що вже має місце в області.

Ситуація з якістю води питної в м.м. Дружківка, Селидове взята на контроль, проводиться аналіз її щоденного мікробіологічного лабораторного моніторингу, про результати якого постійно інформуються відповідні органи та служби.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яка є основним підприємством водопостачання Донбасу, продовжує роботу з недоліком рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води, що підтверджують результати лабораторних досліджень певний період. За останній тиждень в досліджених пробах води в м.м. Добропілля, Дружківка, Костянтинівка, Слов’янськ (за винятком води, яка подається від КП «Славміськводоканал»), с.с. Світле, Красноярське, Новий Донбас, Шевченко Добропільської територіальної громади, залишковий хлор відсутній. При недоліку хлору підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу» проводить дообробку води перманганатом калію, а міські водоканали, де це ще можливо, через наявність залишків хлору або гіпохлориту кальцію, додатково знезаражують воду і хлорвмісними реагентами. Так в м. Селидове на резервуарі чистої води і в с. Золотий колодязь Шахівської територіальної громади Покровського району, що розміщується близько м. Добропілля, на водозаборі «Золотий колодязь» були  встановлені гіпохлоритні установки, які дозволяють із повареної солі виробляти гіпохродит кальцію, який в подальшому використовується для знезараження питної води.

За інформацією керівництва КП «Компанія «Вода Донбасу» перманганат калію для обробки води використовується на теперішній час і на Карлівській фільтрувальній станції. До Новогродівської громади Покровського району питна вода подається без додаткового знезараження.

Вода населенню м. Дружківка подається за графіком, обеззараження проводиться на водопровідному вузлу № 4 розчином хлорного вапна.

В м. Торецьк централізоване водопостачання здійснювалося з Горлівського водоводу, але з 22.03.2022 відсутнє (у зв’язку з відсутністю електропостачання на насосній станції III підйому). У смт. Нью-Йорк Торецької територіальної громади зараз проведення відбору проб питної води неможливо у зв’язку з активними бойовими діями (II Донецький водовод). Населення міста Торецьк використовує для пиття бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі, а також організований пункт видачі бутильованої води за рахунок гуманітарної допомоги. Для побутових потреб населення використовує технічну воду, для чого встановлені 19 стаціонарних ємностей (16 – об’ємом по 5 тон, 3 – об’ємом по 1 тоні). Підвоз технічної води здійснюється спеціалізованим транспортом міського відділення КП «Компанія «Вода Донбасу».

Додатково для рішення питання забезпечення населення безпечною водою, Торецьким виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» на водопровідному вузлу міськводоканалу, до якого водо закачується зі ставку, що близько розміщений, була встановлена фільтрувальна система для обробки технічної води американського виробництва «Living Water Treatment System». Для перевірки ефективності роботи фільтрувальної системи після експериментального прокачування технічної води, фахівцями Торецької філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» були відібрані проби води на дослідження (тривають).

Залишається напруженою ситуація у галузі громадського здоров’я в м. Курахове та поруч розташованих селищах Дачне і Дальнє через руйнування системи водопостачання після обстрілів, в яких ще з 21.02.2022 припинена подача централізованої питної води. Населення забезпечується водою через стаціонарні пункти видачі питної води, які створені в установах та організаціях Курахівської громади, розроблений графік підвозу води, також питну воду запропоновано брати з резервних резервуарів фільтрувальної станції ДТЕК «Курахівська ТЕС». Ще з 20 лютого 2022 року, після пошкодження електротрансформатору внаслідок бойових дій, припинена подача канальної води в централізовану мережу водопостачання в містах Мар’їнка та Красногорівка (питну бутильовану воду привозять працівники поліції та волонтери, мешканці м. Красногорівка також використовують воду з бювету, міських громадських та власних шахтних колодязів).

Із-за активних бойових дій в м. Лиман Краматорського району, м.м. Сіверськ, Соледар Бахмутського району відсутня подача електроенергії, припинено централізоване водопостачання, населення використовує воду з приватних колодязів, уточнення інформації зараз утруднено через відсутність зв’язку.

Моніторинг доступних засобів комунікації свідчить про складну ситуацію у галузі громадського здоров’я в тимчасово окупованому м. Маріуполь. За отриманою інформацією, через відсутність централізованого водопостачання, частково зруйнованих приватних колодязів, мешканці міста в пошуках води почали копати неглибокі колодязі. Звісно, що така вода не може бути безпечною та придатною для питних цілей. Враховуючи, що в місті не працює каналізаційна мережа, епідемічна ситуація може ускладниться в будь-який час.

За інформацією АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» у зв’язку з пошкодженням магістрального газопроводу та відсутності альтернативних джерел транспортування природного газу до Донецької області, враховуючи різке погіршення ситуації з постачанням природного газу, акціонерне товариство було вимушено починаючі з 14.00 години 23 травня 2022 року припинити розподіл природного газу своїм споживачам (крім мешканців Комарської та Олександрівської ОТГ, які забезпечені газом від інших постачальників). Ця ситуація робить неможливим кип’ятіння води населенням, тому фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» через засоби комунікації розповсюджують рекомендації знезараження води в домашніх умовах, які підготовлені МОЗ України.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то з наростаючим підсумком з 24.02.2022 фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» було відібрано на дослідження 2580 проб, забруднення хімічними речовинами вище нормативного рівня реєструвалися в 5 пробах (пил). За останній тиждень відібрано 167 проб, перевищень нормативних вимог не зареєстровано.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області за період 24.02-23.05.2022 знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу). На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, селищі Сартана Кальміуського району м. Маріуполь.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net